12 yıl sonra bir ilk Bakan Fidan Sincan Özerk Bölgesini ziyaret etti
expand

KAYNAKİHA

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, resmi ziyarette bulunmak üzere gittiği Çin’in başkenti Pekin’de dün Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Politbüro Üyesi ve Devlet Başkanı Yardımcısı Han Zheng ve ÇKP Merkez Komitesi Politbüro Üyesi, Dışişleri Merkez Komisyonu Direktörü ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile bir araya geldi.

FİLİSTİN’DE BARIŞI İÇİN TÜRKİYE VE ÇİN’DEN ORTAK ÇALIŞMA

Filistin konusunda hem Türkiye hem Çin, Gazze’de bir an önce ateşkes ilan edilmesi ve iki devletli, başkenti Doğu Kudüs olan, 1967 sınırları temelinde bir barış anlaşması sağlanmasını istendiği vurgulandı. Görüşmelerde, Türkiye ve Çin’in Filistin’de barışın sağlanması için birlikte çalışma yürüteceği belirtildi. Öte yandan Tayvan konusunda Türkiye’nin tutumunun ‘tek Çin’ politikasını izlediği aktarıldı.

ÖNE ÇIKAN 3 BAŞLIK

Fidan’ın temaslarında ekonomik konular, küresel konular ve Türkiye’nin büyük önem verdiği Uygur Türkleri öne çıkan başlıklar oldu. Hürriyet’in edindiği bilgilere göre Çin’in karar alıcılarına ticaret açığını kapatması konusunda Türkiye somut önerilerde bulundu. Çin’in Türkiye’nin Asya’da birinci, dünyada üçüncü büyük ticaret ortağı olduğunu belirten kaynaklar, Türkiye’nin aleyhine seyreden ticaret açığının azaltılmasının hedeflendiğini ifade etti. Bu doğrultuda Türkiye, Çin’den özellikle tarım ve gıda ürünlerinin ithalatını artırmasını bekliyor. Nükleer dahil enerjide daha çok alanda işbirliği de yine Ankara’nın beklentileri arasında.

12 YIL SONRA ÜST DÜZEY ZİYARET

Fidan’ın Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki temasları da son derece kritik bir önem taşıyor çünkü bu ziyaret 2012’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o dönem Başbakan olarak yaptığı ziyaretten bu yana büyük hassasiyet taşıyan bu bölgeye yapılmış en üst düzey ziyaret niteliğinde.

chat sohbet net Antalya tente