Kripto para piyasasında yaşanan dalgalanmalara rağmen, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimleri her geçen gün daha da popüler hale geliyor. Dünyanın büyük bir çoğunluğuda kripto varlıkların benimsenmesi devam ederken, bu benimsenmeyle ters düşen bir durum söz konusu. 

Küresel çapta hatırı sayılır düzeyde inşa edilen kripto ATM’lerinde düşüş mevcut. Yalnızca mart ayında 3.627 kripto ATM‘si devre dışı bırakıldı. Bununla birlikte dünya çapındaki toplam dijital varlık ATM’lerinin sayısı 33.727’ye düştü.

Kripto ATM’lerine olan talep azalıyor

Bilindiği üzere ilk Bitcoin ATM‘si, 29 Ekim 2013’te piyasaya sürülmüştü. Yaklaşık on yıllık süreç boyunca da aylık kripto ATM’lerinin kurulumları hep artıyordu. Ancak Coin ATM Radar verilerine bakıldığında, bu durum tersine dönüyor gibi görünüyor.

Aylık olarak kurulan ve kaldırılan kripto para ATM’lerinin sayısındaki net değişim. Kaynak: Coin ATM Radar

Yukarıda da gösterildiği üzere, net kripto ATM kurulumları Eylül 2022 ve 2023’ün ilk üç ayı olmak üzere dört ay boyunca düştü. Ancak, geçtiğimiz ay 3.627 kripto ATM’sinin kapanması, Mart 2023’ü aylık bazda en büyük düşüşün yaşandığı ay olarak öne çıkarıyor.

Zaman içerisinde kurulan Bitcoin ATM’lerinin sayısı. Kaynak: Coin ATM Radar

Yukarıdaki grafik, zaman içinde kurulan Bitcoin ATM‘lerinin sayısını gösteriyor ve toplam kripto ATM’lerindeki ani düşüşü gözler önüne seriyor. Yalnızca bir ay içerisinde kurulan en yüksek ATM sayısının Ocak 2021’de 2.048 olduğu düşünüldüğünde, bu düşüş, oldukça kayda değer.

Her bir üst düzey üretici başına zaman içinde kurulan kripto para ATM sayısı. Kaynak: Coin ATM Radar

İyi tarafından bakılacak olursa, 1 Nisan itibarıyla 37 kripto ATM kurulumu gerçekleşti. Bu durumun ise son üç aylık düşüş trendini kırmış olduğu söylenebilir. 

İlginizi çekebilir: Bitcoin ATM üreticisi bulut hizmetlerine son veriyor!

Bilindiği üzere General Bytes, kripto ATM üretiminde lider firmalardan biri. 

General Bytes, geçtiğimiz mart ayında müşterilerinin sıcak cüzdanlarına erişim sağlandı ve kullanıcılar fonlarını kaybetti. Şirket, bu olayın heen ardından müşterilerini geri ödeme yapacağına ilişkin söz verdi.

Öte yandan General Bytes yaptığı açıklamada, “Sistemlerimize daha fazla yetkisiz erişimi önlemek için gerekli adımları attık ve müşterilerimizi korumak için yorulmadan çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

chat sohbet net Antalya tente