AB Komisyonu, 2024 yılı bütçe taslağı teklifini açıkladı.

Taslağa göre, AB’nin gelecek yıl bütçesi 189,3 milyar Euro olacak.

Söz konusu bütçeye ilave olarak, AB Komisyonu, üye ülkelere Kovid-19 salgınının ekonomik etkilerine karşı hazırlanan kurtarma programı çerçevesinde 113 milyar Euro hibe verecek.

Bütçe ve hibe programı ile Avrupa’nın ekonomik toparlanmasının devamı, istihdam artışı ve stratejik özerkliğin güçlendirilmesi hedeflenecek.

Bütçede, Avrupa’yı daha dayanıklı ve geleceğe hazır hale getirmek için yeşil ve dijital dönüşüme yönelik harcamalara öncelik verilecek.

GEREKLİ ONAYLAR ALINIRSA YÜRÜRLÜLÜĞE GİRECEK

Bütçeden, Ortak Tarım Politikası’na (CAP) 53,8 milyar Euro, bölgesel kalkınma ve uyum programlarına 47,9 milyar Euro, uluslararası iş birliği ve ortaklara 15,8 milyar Euro, araştırma ve geliştirme programlarına 13,6 milyar Euro, stratejik yatırımlara 4,6, milyar Euro, uzay harcamalarına 2,1 milyar Euro, Erasmus eğitim programına 3,7 milyar Euro, çevre ve iklim eylemine 2,4 milyar Euro, sınırların korunmasına 2,2 milyar Euro, göçle ilgili harcamalara 1,7 milyar Euro, savunma alanına 1,6 milyar Euro, aday ülkeleri desteklemeye yönelik Katılım Öncesi Yardım Aracı’na da (IPA III) 2,1 milyar Euro kaynak tahsis edilecek.

Açıklanan bütçe taslağı, bu aşamadan sonra AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu (AP) arasında yapılacak müzakerelerin tamamlanmasının ardından gerekli onayların alınmasıyla yürürlüğe girecek.

AB bütçesinde gelir kalemleri büyük ölçüde üye ülkeler tarafından sağlanan kaynaklardan meydana geliyor. Bütçenin harcamalar kısmı; tarım, ekonomik ve yapısal fonlar, araştırma, eğitim, dış ilişkiler, genişleme ve idari giderlerden oluşuyor.

AB bütçesinin denetimini ise merkezi Lüksemburg’da bulunan Avrupa Sayıştayı yapıyor.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Bir cevap yazın

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri