Deniz Kilislioğlu: Türkiye’ye F-16 satışları ne aşamada?

Antony Blinken: Kongre üyelerimizin bazı endişeleri var. Kongre’nin endişelerinin etkin bir şekilde kaldırılması gerekiyor. Kongre’nin onayı olmadan Türkiye’ye F-16 satışı yapmamız mümkün değil.

Deniz Kilislioğlu: Peki Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerinin gerçekleşeceğini düşünüyor musunuz?

Antony Blinken: Her iki ülkenin de NATO’ye üye olacağına inanıyorum. İki ülke hepimizin gübenliğini artıracak ve güçlü orduları var. Tabii Türkiye’nin meşru güvenlik endişeleri önemli. 

“TÜRKİYE’NİN GÜVENLİK ENDİŞELERİNİ ANLIYORUZ”

Deniz Kilislioğlu: ABD’nin YPG’ye silah yardımı hakkında ne diyeceksiniz?

Antony Blinken: Biz Türkiye’nin güvenlik endişelerini anlıyoruz. Türkiye’nin de bizim güvenlik endişelerimizi anlamasını bekliyoruz. DAEŞ’e karşı mücadelemiz bizim için çok önemli. Burada gerilimi artıracak dıurumlardan uzak durulması ve odağın DAEŞ ile mücadele olması hakkında çağrılarımızı yineledik.

Deniz Kilislioğlu: Deprem felaketi sonrası Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin ilerlemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Antony Blinken: Ege ve Akdeniz’deki anlaşmazlık çözülmeli. Hem Yunanistan hem Türkiye bizim müttefikimiz. Hem Yunanistan’ın hem İsrail’in hem Ermenistan’ın depremzedeler için omuz omuza mücadele ettiğini gördük. Türkiye’nin bu konuda somut adımlar attığını gördük. Her iki ülkenin de gerilimi azaltmak için ortak bir yol bulması gerekiyor. Ege’nin özellikle Doğu Akdeniz’de enerji akışının tam merkezinde olmak Türkiye’ye muazzam bir fayda sağlayacaktır.

“PUTİN’İN AKLINI BAŞINA ALMASI LAZIM”

Deniz Kilislioğlu: Ukrayna-Rusya savaşının birinci yıldönümü yaklaşıyor. Biden, Ukrayna’ya bugün sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Putin, ekonomi konusunda çok büyük bir hesap hatası yapmadı. Ukrayna’da istediklerine ulaşamadı ama yaptırımlara rağmen hayatta kalmış gibi görünüyor.

Antony Blinken: Putin, Ukrayna’yı haritadan silebileceği ve NATO’yu bölebileceğini düşündü. Ama başarılı olamadı. Kendi ülkesi için ise olumsuz sonuçlar oldu. Bir milyona yakın eğitimli Rus ülkeyi terk etti. İyi şirketler Rusya’yı terk etti. Teknoloji yaptırımları Rusya’nın kritik savunma alanlarında kendisini geliştiremeyeceği anlamına geliyor. Rusya için durum gün geçtikçe kötüleşecek. Rusya ile mücadeleye devam edeceğiz ve Ukrayna’yı desteklemeyi sürdüreceğiz. Putin’in aklını başına alması lazım.”

VİDEO: KALBİMİZ TÜRKİYE İLE BİRLİKTE

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri