KAYNAKCNN TÜRK

Ortadoğu temasları kapsamında İsrail’de yetkililerle görüşmelerde bulunan Blinken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde kabul edilen Gazze’de ateşkes teklifi tasarısına ilişkin açıklama yaptı.

Blinken, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Gazze’de ateşkes teklifine “bağlılığını yeniden teyit ettiğini” dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Gazze’de ateşkes konusunda umutlu konuştu

“Dün gece Başbakan Netanyahu ile görüştüm ve o, teklife olan bağlılığını bir kez daha teyit etti. Ayrıca bu sabah Savunma Bakanı Gallant ve diğer üst düzey İsraillilerle de konuşma fırsatım oldu ve bence teklifin ilerletilmesi konusunda yine güçlü bir fikir birliği var.”

Blinken, ayrıca Hamas’ın da ABD tarafından hazırlanan ateşkes teklifine ilişkin BMGK’daki oylamayı memnuniyetle karşılamasını pozitif bir gelişme olarak görüyor.

ABD Dışişleri Bakanı Gazze’de ateşkes konusunda umutlu konuştu

“Ben bunun umut verici bir işaret olduğunu söylüyorum, tıpkı Başkan’ın on gün önce yaptığı tekliften sonra Hamas’ın yayınladığı açıklamanın umut verici olması gibi, ancak bu bir belirleyici değil. Belirleyici olan en azından şu ana kadar öyle ya da böyle belirleyici olan Gazze’den ve Gazze’deki Hamas liderliğinden gelen sözlerdir. Önemli olan bu ve henüz elimizde olmayan da bu. Bu yüzden görmek için bekliyoruz diyorum.”

İsrail’den önce Mısır’da temaslarda bulunan Blinken, Katar ile Mısır’a “ateşkes anlaşmasını imzalaması konusunda Hamas’a baskı yapması” çağrısında bulunmuştu.

chat sohbet net Antalya tente