ABD Kongresi heyetinden Tayvan'a 5 günlük ziyaret

ABD Kongre üyesi Cumhuriyetçi Senatör Todd Young’ın geçtiğimiz ocak ayında Tayvan’a düzenlediği ziyaretin ardından ABD’li 4 Kongre üyesi daha Tayvan’a geldi. ABD Kongresi’nden Demokrat Temsilciler Meclisi üyeleri Ro Khanna, Jake Auchincloss ve Jonathan Jackson ile Cumhuriyetçi Tony Gonzales’ten oluşan 4 kişilik heyet, 5 gün boyunca Tayvan’da temaslarda bulunacak. Çip endüstrisinin dünya lideri olan Tayvan Yarı İletken İmalat Şirketi’nin kurucusu Morris Chang ile bir araya gelen heyetin Tayvan lideri Tsai Ing-wen ve iş adamlarıyla görüşmeleri bekleniyor.

Silikon Vadisi’ni temsil eden bir Demokrat olan Khanna, Tayvan’ın yarı iletken endüstrisindeki rolünü öğrenmek için Tayvan’a geldiğini belirterek, “Buraya gelme amacımız hiçbir şekilde Çin’i tahrik etmek değil. Ziyaretimiz, Tayvan ile ilişkilerin önemini kabul eden ve nihai olarak bölgede barışı arayan Başkan Joe Biden’ın dış politikasıyla tutarlı” dedi.

ABD ile Çin arasındaki ilişkiler, 4 Şubat’ta ABD’nin Atlantik Okyanusu üzerinde Çin’e ait yüksek irtifa balonunu düşürmesi ile gerilmiş, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin’e yapacağı gezisini ertelemişti. Öte yandan ABD’nin eski Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Ağustos 2022’de Tayvan’ı ziyaret etmiş, ABD ile Çin arasında tansiyon yükselmişti. Pelosi, Tayvan’ı 25 yıl aradan sonra ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Pelosi’nin ziyaretinin ardından Çin, Tayvan çevresinde askeri tatbikatlara başlamıştı.

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri