ABD medyasından çarpıcı iddia! CIA Hamas için 'görev gücü' kurdu

ABD‘nin İsrail‘in çok sayıda sivil ölüme yol açan geniş çaplı saldırılar yerine Hamas liderlerini hedef almasını istediği belirtildi.
ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’ın adı açıklanmayan ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, ABD dış istihbarat teşkilatı CIA tarafından İsrail’in 7 Ekim’den bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nde olduğu düşünülen Hamas’ın üst düzey yöneticilerinin ve Gazze’de tutulan rehinelerin yerlerini tespit etmek amacıyla yeni bir “görev gücü” kurduğu ve toplanan bilgilerin İsrail ile paylaşıldığı belirtildi.

“HAMAS’IN ÖNCELİK LİSTESİNDE SEVİYESİ 2’YE YÜKSELTİLDİ”

Habere göre yeni görev gücünün oluşturulması yönündeki talimat, 7 Ekim saldırılarının ardından ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan tarafından verildi. Sullivan’ın istihbarat teşkilatlarına ve Savunma Bakanlığı’na özel bir görev gücü oluşturulması ve Hamas liderlerine yönelik istihbarat faaliyetlerinin arttırılması yönünde talimat verdiği belirtildi. Bunun üzerine ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğünün (DNI) de Hamas’ı “öncelik listesinde” 4. seviyeden daha acil seviye olan 2. seviyeye yükselttiği aktarıldı.

“İSRAİL İÇİN İSTİHBARAT TOPLUYOR”

Haberde, “Gazze’de Hamas’ın en üst düzey liderlerinden hiçbiri yakalanmamış veya öldürülmemiş olsa da bu bilgilerin İsrail için ne kadar değerli olduğu net değil. ABD, İsrail’e alt veya orta düzey Hamas mensupları hakkında istihbarat sağlamıyor. İsrail, 7 Ekim’den önce Hamas’ın 20-25 bin mensubunun bulunduğunu tahmin ediyordu. İsrail, 2023’ün sonuna gelindiğinde ABD’li yetkililere bu gücün üçte birini öldürdüklerine inandıklarını söylemişti. Ancak Hamas’ın stratejik askeri liderliğini ortadan kaldırmak başka bir konu. İsrail, 7 Ekim saldırısının mimarı olduğu düşünülen Yahya Sinwar’ı veya Hamas’ın askeri kanadının (İzzeddin el-Kassam Tugayları) komutanı Muhammed Deif’i öldürür veya yakalarsa büyük bir zafer elde etmiş olacak. Böyle bir operasyonel başarı, muhtemelen Gazze’deki askeri harekatı sona erdirme konusunda Başbakan Binyamin Netanyahu’ya İsrail kamuoyunun daha fazla baskı yapmasını sağlayacak” ifadeleri kullanıldı. Haberde ayrıca ABD’li yetkililerin Sinwar’ın Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinin altındaki tünel ağının en derin bölümünde saklandığına inandığı belirtildi. Ancak Sinwar’ın etrafında rehineler olduğu, bu durumun da kendisinin yakalanması veya öldürülmesine yönelik gerçekleştirilecek askeri bir operasyonu büyük ölçüde karmaşık hale getirdiğine inanıldığı vurgulandı.

“ARURİ İLE İLGİLİ BİLGİ VERİLDMEDİ”

Haberde ayrıca ABD’nin İsrail’e 2 Ocak’ta Beyrut’ta hava saldırısında öldürülen Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri ile ilgili bilgi vermediği belirtildi. Saldırının, İsrail’in Aruri’nin yeri hakkında topladığı bilgilerle düzenlendiği vurgulandı.

“ABD, İsrail’i askeri harekatını Hamas’ın üst düzey isimlerine odaklanacak şekilde yeniden düzenlemeye zorluyor”
Haberde, “ABD, İsrail’i Gazze’de çok sayıda sivilin ölümüyle sonuçlanan geniş çaplı saldırılar yerine üst düzey liderleri öldürmeye veya yakalamaya odaklanacak şekilde askeri harekatını yeniden düzenlemeye zorluyor” ifadeleri kullanıldı. ABD’li yetkililere göre Washington yönetiminin 7 Ekim’den önce Hamas’la ilgili istihbaratının çoğunu İsrail’e dayandırdığı, ancak 7 Ekim’deki saldırının İsrail’in Hamas’a ilişkin istihbaratında önemli zayıflıkları olduğunu gösterdiği aktarıldı.

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri