ABD’den “casus balon” paylaşımı: En net görüntüsü yayınlandı – Dünyadan Haberler

ABD'den "casus balon" paylaşımı: En net görüntüsü yayınlandı

Şubat ayının başında ABD semalarında görülen gizemli bir nesne ülkeyi ayağa kaldırdı. ABD, insanların UFO ve gizli askeri proje gibi sayısız teori ürettiği nesnenin Çin’e ait bir casus balon olduğunu açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden casus balon için ‘vur’ emri verdi ancak Pentagon’un olası sivil kayıplar konusunda uyarısı sonrası bu talimatından vazgeçti.

ABD'den Çin'e 'casus balon' mesajı

ABD’den Çin’e ‘casus balon’ mesajı

Pekin yönetimi, balonun rüzgâr yüzünden rotasından çıkan sivil araştırma ekipmanı olduğunu savunsa da, durum aralarındaki ilişki zaten gergin olan iki süper gücü yeniden karşı karşıya getirdi.

BIDEN’IN EMRİ İLE VURULDU

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Çin’e yapacağı ziyareti iptal etti ve 4 Şubat günü balonun Biden’ın emri ile vurulduğu açıklandı.

ABD’ye ait beşinci nesil F-22 savaş uçağı balonu okyanus üzerinde vurarak düşürdü. 14 metre derinliğindeki suya düşen balon ve taşıdığı gözlem cihazları incelenmek üzere Virginia’daki bir Federal Soruşturma Bürosu (FBI) laboratuvarına götürüldü.

ÇİN: BÜTÜN BALONLARI VURACAK MISINIZ?

Çin, ABD’nin sivil araştırma araçlarını hedef aldığını öne sürdü ve vurma eylemini şiddetle kınadığını belirtti.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü Wang Yi, ABD’nin eylemini histerik ve saçma olarak nitelendirdi ve “Gökyüzünde birçok ülkenin çok sayıda balonu var. Her birini tek tek vurmak ister misiniz” diye sordu.

EN NET GÖRÜNTÜSÜ YAYINLANDI

İki ülke arasındaki ‘balon’ tartışması devam ederken ABD Savunma Bakanlığı vurulan balonun en net görüntüsünü yayınladı.

Dünya basınında büyük yankı uyandıran fotoğrafın 3 Şubat tarihinde U-2 savaş uçağının kokpitinden çekildiği belirtildi.

Yakın çekim fotoğrafta pilotun kaskı ve savaş uçağının kanadı görülüyor.

Çin’e ait olduğu öne sürülen Casus Balon ilk olarak ABD’nin Montana eyaletinde fark edilmişti. Hakkındaki tartışmalar devam ederken balon bir kaç eyaleti aşıp Atlantik Okyanusu’na ulaştı ve burada ABD’ye ait F-22 savaş uçağının tek vuruşu ile düşürüldü.

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri