KAYNAKCNN TÜRK

İsrail-Lübnan sınırında son dönemde gerginliğin tavan yapmasından endişe duyan Amerikan yönetimi devrede. ABD Başkanı Joe Biden, bölgeye bir danışmanını gönderdi.

ABDden İsrail-Lübnan hamlesi

İsrail’in ardından Lübnan’a geçen Biden’ın kıdemli danışmanı Amos Hochstein Beyrut’ta taraflara çağrıda bulundu. “Gazze’de bir ateşkes ve/veya alternatif bir diplomatik çözüm, Mavi Hat’taki çatışmayı da sona erdirebilir, yerinden edilmiş Lübnanlı sivillerin güneydeki evlerine, İsrailli sivillerin de kuzeydeki evlerine dönmeleri için koşullar yaratabilir.”

ABDden İsrail-Lübnan hamlesi

“İsrail-Lübnan sınırındaki sorunun hızlı ve diplomatik bir şekilde çözülmesi herkesin çıkarınadır” diyen danışman ekledi: “Mavi Hat boyunca İsrail ile Hizbullah arasındaki çatışma yeterince uzun süredir devam ediyor. Masum insanlar ölüyor, mülkler zarar görüyor, aileler parçalanıyor ve Lübnan ekonomisi gerilemeye devam ediyor. Ülke sebepsiz yere acı çekiyor.”

ABDden İsrail-Lübnan hamlesi

Bölgedeki durumun çok ciddi olduğunu vurgulayan Hochstein, “ABD Başkanı Biden bu tırmanışın önüne geçmek istiyor” ifadelerini kullandı. “Buradaki çaba budur. Bu çatışmayı şimdi sona erdirmek herkesin çıkarına olacak ve taraflar kabul ederse bunu diplomatik olarak yapmanın bir yolu olduğuna inanıyoruz. Ama içinde bulunduğumuz durum çok ciddi.”

chat sohbet net Antalya tente