ABD Temsilcisi Tom Emmer, ülkede programlanabilir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) piyasaya sürülmesinin ABD vatandaşlarının finansal mahremiyetlerini ortadan kaldırabileceğine inanıyor.

Tom Emmer, CBDC’lerin tehdit yaratabileceğine inanıyor

Geçtiğimiz gün Washington D.C.’de katıldığı bir etkinlikte konuşma gerçekleştiren Emmer, programlanabilir CBDC‘nin diğer unsurların yanı sıra siyasi olarak popüler olmayan faaliyetlerin önünü kesmek için bir casusluk aracı olarak kolayca silah haline getirilebileceğini ifade etti.

Emmer, federal hükümetin alışkın olduğu finansal kontrolü sürdürmeye ve genişletmeye çalışırken, CBDC fikrinin kolayca bir gözetim aracına dönüştürülebileceğinin altını çizdi. Temsilci, ayrıca CBDC’leri, hükümet kontrolünde programlanabilir bir para olarak ABD’nin iktidar kurumları arasında ilgi görmeye başladığını da ekledi.

Bilindiği üzere, CBDC‘lere ilişkin teknik incelemesinin ikinci versiyonu geçtiğimiz ocak ayında yayınlanmıştı. Minnesota milletvekili ise nasıl kullanılacağı konusunda önemli gelişmeler kaydedilen Dijital Dolar Projesi’nin ilerlemesini durdurmak için 22 Şubat’ta CBDC Gözetim Karşıtı Yasayı tanıttı.

Bununla birlikte Emmer, “Biden yönetiminin son eylemleri, sadece dijital bir dolar yaratmak için can attıklarını değil, aynı zamanda gözetim tarzı CBDC için Amerikalıların finansal mahremiyet hakkını ticaret olarak kullanmaya istekli olduklarını da ortaya koyuyor” ifadelerine yer verdi.

Tom Emmer, blokzincir destekli sahiplik ekonomisinin Washington’daki birçok bürokratı tehdit altında bıraktığını, zira ekonomik gücün merkezi kurumlardan tekrar halkın eline geçtiğini öne sürdü.

Federal Rezerv’in son tartışma belgesinde CBDC’nin yalnızca geniş kamuoyu ve hükümetler arası destek bağlamında çıkarılacağı açıklanırken, Emmer ve diğer pek çok kişi, ortaya çıkabilecek potansiyel tehlikelerden endişe duyuyor.

Emmer ayrıca, merkeziyetsiz kripto para birimlerinin ABD para sisteminin kötü yönetimine bir çözüm olarak hizmet edebileceğini ve ülkeyi 20. yüzyılda ekonomik bir güç merkezi haline getiren mahremiyet, bireysel egemenlik ve serbest piyasalar gibi Amerikan değerlerinin çoğunu geri getirebileceğini savundu.

Son olarak temsilci, ABD’nin CBDC’leri deneyerek bile bu değerlere karşı geldiğinin altını çizdi.

chat sohbet net Antalya tente