Almanya’da yaklaşık 1.200 bankaya menkul kıymet işlemleri sunan Deutsche WertpapierService Bank (Dwpbank), bu yılın ikinci yarısında tüm iştiraklerinin bireysel müşterilerine Bitcoin (BTC) hizmeti sunacak wpNex adlı yeni bir platform oluşturuyor.

Alman banka Dwpbank, 1.200 bankaya Bitcoin hizmeti başlatıyor

Yerel basında çıkan haberlere göre yeni hizmet, banka müşterilerinin diğer hesaplarının yanı sıra kripto hesaplarını da içerecek ve ek Müşterini Tanı prosedürleri gerektirmeyecek.

Hizmet olarak cüzdan sağlayıcısı Tangany ve Bankhaus Scheich’in Tradias dijital varlık ticareti hizmetinin de yeni teklifin içerisinde yer alması bekleniyor. Bireysel müşteriler özel anahtarlara sahip olmayacak. Dwpbank CEO’su Heiko Beck, bankanın gelecekte hizmete diğer kripto para birimlerini, dijital varlıkları ve tokenize menkul kıymetleri eklemeyi planladığının müjdesini de verdi.

Bununla birlikte MLB Banking, platforma kaydolan ilk Dwpbank iştiraki oldu ve platform üzerinde halihazırda bir işlem gerçekleştirdi.

Ayrıca, kripto hesaplarının avro nakit hesaplarıyla bağlantılı olması ve böylece işlemlerin ayrı bir ödeme hesabından geçmeden gerçekleşebilmesi bekleniyor.

İlginizi çekebilir: Avrupa’nın en zengin ülkesinde nüfusun yarısı kripto para yatırımı yapıyor

Bilindiği üzere Almanya, kripto için dünyanın en elverişli ülkelerinden biri olarak gösteriliyor. DZ Bank, geçtiğimiz şubat ayında varlık yönetimi hizmetine kripto eklediğini duyurdu. Banka’nın, varlıklar açısından Almanya’nın en büyük ikinci bankası ve 8.500 şubeli bir banka kooperatifleri ağı için merkezi bir kurum olduğunu belirtmekte fayda var.

Ancak Alman kripto bankası Nuri, kripto ayı piyasasının stresi altında Kasım 2022’de kapandı. Banka’nın ayrıca yarım milyon müşterisi bulunuyordu. 
Konuya geleneksel finans açısından bakıldığında ise Deutsche Bank hisseleri 24 Mart’ta Avrupa bankaları arasında istikrarsızlığın artması nedeniyle düşüşe geçti. 

chat sohbet net Antalya tente