Arbitrum’un (ARB) fiyatı, 23 Mart’ta 1,60 dolarla rekor seviyeye ulaştıktan bir hafta sonra yaklaşık yüzde 20 oranında düştü. Ancak Ethereum layer-2 token’ı önümüzdeki haftalarda yükseliş trendine devam edecek gibi görünüyor.

Poligon fiyat grafiği

Arbitrum token’ının yükselişine ilişkin ipuçları, Ethereum L2 rakibi Polygon’un piyasaya çıkışına kadar izlenebilir.

MATIC, 26 Nisan 2019’da Binance’te token başına 0,0026 dolardan işlem görmeye başladı. MATIC/USD, 9 Mayıs 2019’a kadar bir piyasa düzeltmesinde bu kazançların yüzde 70’ini silmeden önce aynı gün yaklaşık yüzde 300 artarak 0,0105 dolara ulaştı.

Daha sonra yukarı yönlü ivmesini yeniden kazanarak 21 Mayıs 2019’da yaklaşık yüzde 1.350 artışla 0,045 dolara yükseldi.

MATIC/USDT dört saatlik fiyat grafiği. Kaynak: TradingView/Mac

Bağımsız piyasa analisti Mac’e göre, fiyat yörüngesi, görünüşte güçlü temel desteğe sahip dijital token’ların piyasaya sürülmesini içeren yinelenen bir fenomeni yansıtıyor.

Örneğin, bir layer-1 blockchain’i olan Solana (SOL), Nisan 2020’deki borsa çıkışından sonra benzer bir pump, düzeltme ve sideaway konsolidasyon aşamasından geçmeden önce yüzde 50.000 oranında yükselmişti.

SOL/USD günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView/Mac

Arbitrum fiyatı Nisan ayına kadar 2 dolara ulaşabilir

Temel bir perspektiften bakıldığında Arbitrum, kullanıcıları arasında GMX, Uniswap, Sushi ve Aave gibi önde gelen DeFi protokolleri ile son aylarda Ethereum L2 alanında güçlü bir rakip olarak ortaya çıktı.

Analiz firması Messari’de araştırmacı olan Dustin Teander, “Arbitrum’daki GMX ve Radiant, bu yıl hem temeller hem de fiyat artışı açısından en hızlı büyüyen protokollerden ikisi” dedi ve ekledi: 

“Kullanıcı tutma metriklerine bakıldığında, bu protokollerin Uniswap veya Aave gibi ithal protokollere kıyasla pazarın üzerinde bir ilgi gördüğü açıkça görülüyor.”

Optimism vs. Arbitrum aylık kullanıcı tutma oranları. Kaynak: Messari

Veri kaynağı Defi Llama‘ya göre, 29 Mart itibarıyla Arbitrum havuzlarındaki toplam kilitli değer (TVL) üç ay önceki 981 milyon dolar seviyesine kıyasla 2,2 milyar dolara yükseldi.

Mac, Arbitrum’un güçlü temellerinin ARB’nin aşağı yönlü beklentilerini sınırlayabileceğini ve yatırımcıları önümüzdeki haftalarda token’ı yeniden biriktirmeye sevk edebileceğini belirtti.

ARB/USDT saatlik fiyat tablosu. Kaynak: TradingView/Mac

Bu durum, aşağıda gösterildiği gibi Nisan 2023’e kadar 2 doları hedefleyen başka bir fiyat artışına yol açabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

chat sohbet net Antalya tente