Arbitrum, kendi adını taşıyan vakfın AIP-1 önerisini ve halihazırda gerçekleştirdiği mali eylemler için yaptığı “onay” oylamasını geri çekmesinden önce hafta sonu sahneye çıktı.

AIP-1’in, teklife karşı verilen oyların ardından geçme ihtimalinin düşük olduğunu kabul eden Arbitrum Vakfı, şimdi yoğun AIP’yi daha küçük parçalara bölmeyi planlıyor.

“AIP-1 çok büyük ve çok fazla konuyu kapsıyor,” diye tweet attı ve ekledi: “DAO’nun tavsiyesine uyacağız ve AIP’yi parçalara ayıracağız. Bu, topluluğun farklı alt bölümleri tartışmasına ve oylamasına olanak sağlayacaktır.”

Yaşanan durum, Arbitrum’un yönetişim token’ının fiyatında kayda değer bir düşüşe neden oldu ve token son 24 saat içinde yaklaşık %5 değer kaybetti.

Arbitrum balinaları satış yapmıyor

Pazar günkü fiyat düşüşlerine rağmen, on-chain analizler, genellikle piyasayı yönlendirici etki gösteren büyük, popüler balinaların satış yapmakta isteksiz olduğunu gösteriyor.

Arbitrum balinası 0xe04d, üç gün önce Binance üzerinden ARB yönetişim token’ları satın aldıktan sonra henüz herhangi bir satış yapmadı. Şu anda ellerinde 4.048.948 token bulunuyor.

Başka bir Arbitrum balinası olan 0xadf5 de üç gün önce OKX üzerinden ARB yönetişim token’ları satın aldıktan sonra henüz herhangi bir satış yapmadı. Şu anda elinde 4.837.431 dolar değerinde 4.099.518 token bulunduruyor.

Bu arada, Arbitrum balinası 0xa252, öğlen civarında Binance’ten yaklaşık 676.000 token aldı. ARB miktarının şu anki toplam değeri 1.679.798 token olup, Lookonchain on-chain analiz hesabı token başına ortalama 1,24 dolar maliyetle satın alındığını belirtiyor.

1/ Balinalar hala $ARB tutuyor mu? $ARB alıyorlar mı yoksa satıyorlar mı?

İşte $ARB’nin 6 balinası.👇

Bunlardan 2 balina son 24 saat içinde $ARB satın aldı ve 2 balina son 24 saat içinde $ARB’nin bir kısmını sattı.

Lookonchain’e göre, en büyük Arbitrum alıcısı 0xb154, dün gece geç saatlerde 111 token ekledikten sonra, ortalama 1,26 dolar satın alma maliyetiyle hala 9,94 milyon token tutuyor. Ancak her Arbitrum balinası elinde tutmuyor. 0x1dd9, 2,03 milyon token’ı ortalama 1,15 dolar fiyattan Ether karşılığında sattıktan sonra yaklaşık 141.000 dolar zarar etti ancak hala 500.102 ARB tutuyor.

Son olarak, sadece birkaç saat önce, 0x09d4 balinası 700.000 Arbitrum yönetişim token’ını Binance’e gönderdi. Lookonchain’e göre, ortalama satın alma maliyetleri 1,41 dolardı ve hala 1.215.453 token’a sahipler.

Arbitrum, en son topluluk tepkisine karşı aldığı geri adım atma kararı ile gündeme gelmişti. Bu karar, vakfın almış olduğu kararlar için yaptığı oylama nedeniyle hafta sonundaki ardından geldi. Tepki gösterilen karara göre, merkezi bir şirket olan vakfa yaklaşık 1 milyar dolar değerinde 750 milyon Arbitrum (ARB) token’ının kontrolünü verecekti.

Merkeziyetsiz finans ve merkeziytesizlik savunucusu Chris Blec gibi eleştirmenler, önerinin “merkeziyetsizlik tiyatrosu” olduğunu savundu.

ARB fiyatı

Arbitrum‘un on-chain hareketlerine bakıldığında Arbitrum’a ciddi bir talep olduğu görülüyor. ARB haricinde de ağ üzerinde gelişen projeler de dikkat çekiyor. On- cahin verilere göre ciddi yatırımlar alan Arbitrum bir süre daha gündemde kalacak gibi görünüyor.

chat sohbet net Antalya tente