Bir Ethereum layer-2 çözümü olan Arbitrum, yönetişim tokenı olan ARB’yi piyasaya sürerek merkeziyetsizleşiyor. Arbitrum, daha önceden 23 Mart’ta bir airdrop etkinliği gerçekleştireceğini duyurmuştu. 

Daha hızlı ve ucuz işlemler sağlamak için Optimistic rollups teknolojisini kullanan Arbitrum’daki faaliyet, 23 Mart Perşembe günü yerel token ARB’nin planlanan airdrop’u öncesinde hızlandı. Veri kaynağı Arbiscan’a göre, Arbitrum’daki günlük işlem sayısı Çarşamba günü 1.312.052 ile yeni bir rekor seviyeye yükseldi ve 21 Şubat’ta ulaşılan 1.103.398’lik bir önceki zirveyi aştı.

Ethereum ana ağı yaklaşık 1,08 milyon işlem gerçekleştirdi. Arbitrum’un, bir hafta önce token airdrop’unu duyurmasından bu yana, ağ metrikleri yüzde 50’nin üzerinde artış yaşadı. Dune Analytics tabanlı Arbitrum gösterge tablosundan elde edilen verilere göre, iki hafta içinde 400.000’den fazla yeni kullanıcı bulan Arbitrum, kümülatif kullanıcı tabanını 3 milyonun üzerine çıkardı. 

Yaklaşık 625.000 cüzdan, Perşembe günü 1 milyardan fazla ARB tokeninin airdrop veya ücretsiz dağıtımı için bekliyordu. Delphi Digital bir tweet dizisinde “Arbitrum, kendi kendini yürüten DAO yönetişimine geçiş yapmak için yönetim tokenı ARB’yi başlatarak merkeziyetsizleşiyor” dedi.

“Arzının yüzde 12,75’i veya 1,275 milyar token Arbitrum ekosistemindeki Arbitrum topluluk üyelerine ve DAO’lara dağıtılacak.”

Topluluğa ücretsiz token dağıtımını içeren airdrop’lar, benimsemeyi arttırmanın yaygın bir yoludur. ARB’nin toplam arzı 10 milyar olarak sabitlenecektir.

ARB listeleyen borsalar

Huobi ve MEXC, Arbitrum’un 23 Mart’taki airdrop’unun ardından ARB listeleyeceğini duyurmuştu. Dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance de 23 Mart’ta ARB listeleyeceğini duyurmuştu.

chat sohbet net Antalya tente