Arbitrum blockchain’in ilk yönetişim girişimi Arbitrum Vakfı’na yaklaşık 1 milyar dolar değerinde 750 milyon ARB token’ının kontrolünü verme önerisi sunulmuştu. Bu öneri, fitili ateşledi. 

Bu token’lar, geçtiğimiz hafta yönetişim token’ı ARB’yi piyasaya süren Ethereum layer 2 ağı olan Arbitrum’da büyümeyi teşvik etmeyi amaçlayan bir “özel hibe” programını finanse edecek. Ancak AIP-1 adlı teklife göre ARB sahipleri, Arbitrum Vakfı’nın yaklaşık 1 milyar doları kime ya da nasıl tahsis edeceği konusunda söz sahibi olamayacak.
Bunun nedeni, merkeziyetsiz Arbitrum Vakfı’nın hibe tahsislerini “tam on-chain yönetişime” tabi tutmak yerine süreci, ARB sahiplerinin blockchain’i ve ekosistemini şekillendirmesi olarak açıklanıyor.

Arbitrum Vakfı’nın önerdiği çözüm, token sahiplerinin iddia edilen öneminin altını çizen AIP-1’in diğer unsurlarıyla tezat oluşturuyor. Bir bölümde “Arbitrum’un bir kamu malı olması amaçlandığından, yönetiminin bu kamu malının amaçlandığı kişiler tarafından yönetilmesi doğrudur” ifadesi yer alıyor.

Arbitrum TVL’sindeki artış

Arbitrum‘da kilitli toplam değerde kaydedilen artış, Arbitrum’un merakla beklenen ARB token’ını airdrop aracılığıyla dağıtmasının ardından meydana geldi. 16 Mart’ta duyurusu yapılan airdrop 23 Mart’ta gerçekleşti.

ARB token’ı kendi başına bir yönetişim mekanizmasıdır ve geliştirme ekibi tokenın toplam arzının yüzde 11’inden fazlasını son birkaç yıl içinde çeşitli görevleri tamamlayan erken dönem kullanıcılarına vermiştir. ARB token’ı, ayrıca, Arbitrum platformundaki uygulamaların geliştirilmesine yardımcı olan merkeziyetsiz otonom kuruluşlara (DAO’lar) da dağıtıldı.

chat sohbet net Antalya tente