Kripto para borsası BitMEX’in eski CEO’su Arthur Hayes, lider kripto para Bitcoin’in bir milyon doları görebileceğini ifade etti.

Hayes, Çin’in RRR’yi (reserve requirement ratio) son zamanlarda düşürmesinin, Bitcoin’in fiyatını yukarı çıkaracak bir etmen olduğunu ifade ederek, varlığın değerinin 1 milyon dolara ulaşabileceği tahminini tekrarladı.

Hayes, u.today’in bildirdiğine göre Çin’in bankacılık sisteminde likidite sağlamayı ve hızlı bir biçimde kredi vermesini sürdürmeyi amaçlayan bir hareket olan ve neredeyse bankaların tümü için RRR oranlarını %0,25 düşürmesinin ardından kararın tartışıldığı bir Bloomberg makalesinin ekran görüntüsünü ekledi.

Hayes tahminini tekrarladı

BitMEX’in eski CEO’su, daha önce yapmış olduğu tahminde de Bitcoin değerinin 2030 yılına kadar 1 milyon dolara ulaşacağını söylemişti. Buna sebep olarak da yatırımcıların HODL kültürünü öne çıkardı.

Hayes’in o dönemki tahmini, avro ve doların son yirmi yılda ilk kez eşit pariteye yaklaşmasının ardından geldi.

Çin’in RRR’yi düşürme kararı, ekonomideki pandemi etkilerini bertaraf etmek, emlak sektörünü güçlenmdirmek ve kredi vermeyi desteklemek için yapıldı. Ünlü ekonomistlere göre RRR’nin düşürülmesi, geçtiğimiz aylardaki gibi kredi verme hızının sürdürülmesine yardımcı olurken, bankacılık sistemindeki likiditenin de korunmasını sağlayabilir.

Bankacılık krizinin neden olduğu piyasa belirsizliğiyle birlikte, kripto para piyasaları ise şaşırtıcı bir biçimde atağa kalkmış durumda.

Lider kripto para Bitcoin, Silicon Valley Bank’ın Bölüm 11 iflas başvurusu yapmasının ardından 26.000 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Kripto piyasalarının akıbeti ile ilgili endişeler sürerken Ether de yükseliş kaydetti. 

chat sohbet net Antalya tente