Aylık kapanışa saatler kala yatırımcılar diken üstünde beklerken, Bitcoin (BTC) 28.000 doların altına geriledi. 

Yeni yılın gelmesiyle birlikte BTC, bir önceki yılda yaşadığı kötü anıları geride bırakarak büyük yükselişlere imza attı. Bitcoin son üç ay içerisinde 16.500 dolar seviyelerinden yüzde 75 değer kazanarak 29.000 bin dolar seviyelerine kadar yükseldi.  

Bitcoin, başarılı performansını mart ayında da devam ettirdi ve yüzde 18,26’lık bir değer kazancı ile ay sonunu getirmek üzere. 

Ancak, aylık kapanışa saatler kala Bitcoin’in 28.000 doların altına gerilemesi, yatırımcıyı korkuttu. 

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Bitcoin’de (BTC) 27.700 dolar kritik

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan verilere göre, BTC/USD partesi 31 Mart tarihinde 27.533 dolar seviyelerine kadar geri çekilerek son iki günün en düşük seviyesine geriledi.

Kripto yatırımcıları, Bitcoin’de ileriye dönük destek ve direnç seviyelerini belirlemeye devam ederken, BTC de haberin kaleme alındığı andan itibaren 27.800 dolar seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.  

Bununla birlikte popüler yatırımcı Crypto Tony, Bitcoin‘in mevcut işlem aralığının önemli bir noktada olduğunu düşünüyor. Yatırımcıya göre BTC, 27.700 denge (EQ) seviyesi, boğaların koruması gereken temel desteği oluşturuyor.

Crypto Tony, ayrıca konuya ilişkin “Şu anda yeni bir long pozisyon işlemi açtıysanız, bu hafta sonu izlemeniz gereken seviye 27.700 dolar. Bitcoin, bu seviyeyi kaybetmedikçe, endişelenmeye gerek yok” açıklamalarında bulundu. 

BTC/USD açıklamalı grafik. Kaynak: Crypto Tony/Twitter

Ticaret şirketi Decentrader’ın kurucu ortağı Filbfilb, Bitcoin‘in 25.500 dolar yakınında bulunan 200 haftalık hareketli ortalamasının (WMA) bir sonraki boğa koşusunun başlangıcı olabileceğini belirtti. 

Bu arada, yüksek zaman dilimi (HTF) direncinin şu anda doğrudan spot fiyatın üzerinde olduğunu düşünen bir diğer yatırımcı Credible Crypto, takipçilerini, dokuz ayın en yüksek seviyelerinde yükselişin devam edebileceği konusunda uyardı.

Credible Crypto, “Yüksek seviyelerden büyük HTF direncine doğru yükselişe geçilemior. Şimdi ilk gerçek destek seviyemizi aşağı yönde test ettiğimize göre, biraz yükselişe geçmenize izin var. Eğer tekrar en yüksek seviyelere çıkacaksak, burada tutunmalıyız,” diyerek analize başladı.

Yatırımcı, BTC/USD çifti için aşağı yönlü hedefleri 22.000-23.000 dolar olarak belirledi. Piyasada olumlu rüzgarların esmesi halinde ise Credible Crypto, BTC fiyatında 25.000-26.000 dolar seviyelerinin görülebileceğini vurguladı.

Credibile Crypto, ayrıca “Üzerimizdeki kırmızı bölge HTF direnci ve şu ana kadar test edilmemiş olan haftalık arzdır. Bu bölgeyi 22-23 bin BTC’ye doğru daha büyük bir düzeltme gerçekleşmeden önce test etmek mantıklı olacaktır” diye ekledi.

“Ancak bu durum, bu senaryonunu gerçekleşmesi gerektiği anlamına gelmiyor, fakat buradan tekrar yüksek seviyelere çıkarsak mega yükselişi tekrar dirence çevirmeyelim.”

BTC/USD açıklamalı grafik. Kaynak: Credible Crypto/Twitter

Bitcoin’in piyasa yapısı değişti 

Bitcoin’in mart ayı kapanışına konsantre olan analiz hesabı Tedtalksmacro ise daha iyimser bir bakış açısı sundu.

Tedtalksmacro, daha uzun zaman dilimlerine bakıldığında, Bitcoin‘in Kasım 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından bu yana ayı piyasasında temiz bir kırılma yaratmak için yapısını gerçekten değiştirdiğini savundu.

Analiz hesabı, “Bitcoin, bir sonraki yüksek döngüye girmek ve beklemek isteyenlere kendini tanıtmak için elinden geleni yapıyor. Haftalık grafikte, Kasım 2021’den bu yana ilk yüksek zirvesini ve Ocak 2022’den bu yana da ilk yüksek düşük seviyesini gördü,” şeklinde özetledi.

BTC/USD annotated chart. Source: Ted/Twitter

Bu haberde ifade edilen görüşler, düşünceler ve fikirler yalnızca yazarlara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve fikirlerini yansıtmak veya temsil etmek zorunda değildir.

chat sohbet net Antalya tente