Bakan Çavuşoğlu’ndan Brüksel’de ikili görüşmeler – Son Dakika Dünya Haberleri

Bakan Çavuşoğlu’ndan Brüksel’de ikili görüşmeler

Bakan Çavuşoğlu, Avrupa Birliği’nin Güney Kafkasya ve Gürcistan’dan Sorumlu Özel Temsilcisi Toivo Klaar ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanı Achim Steiner ile bir araya geldi.

Görüşmelere ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Çavuşoğlu, “Brüksel’de görüştüğümüz AB’nin Güney Kafkasya ve Gürcistan’dan Sorumlu Özel Temsilcisi ve BM Kalkınma Programı Başkanıyla, bölgesel konular ile deprem sonrası yeniden imar sürecini ele aldık” dedi.

 YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI İLE GÖRÜŞME

Bakan Çavuşoğlu, Brüksel’de Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile de bir araya geldi. Twitter’dan yaptığı açıklamada Çavuşoğlu, “Nikos Dendias’la görüştük.Deprem ve tren kazasından sonraki dayanışmayı sürdürüyoruz. Bazı adaylıklarımızı karşılıklı olarak destekleme kararı aldık.” ifadelerini kullandı.

“İKİ ÜLKE ARASINDA OLUMLU GÜNDEME KATKI NİTELİĞİ TAŞIMAKTADIR”

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, adaylıkların desteklenmesine ilişkin şu ifadelere yer verildi:

“İki Bakanın görüşmesi pozitif bir atmosferde geçmiştir. Büyükelçi Suat Hayri Aka’nın Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Genel Sekreterliğine adaylığı ile Yunanistan’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 2025-26 Dönemi Geçici Üyeliğine adaylığını karşılıklı olarak desteklemek üzere anlaşmaya varılmıştır.

ICAO nezdinde Daimi Temsilci Büyükelçi Suat Hayri Aka’nın seçilmesi, eski AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın BM Genel Kurul Başkanlığından sonra ülkemizin BM’ye bağlı kuruluşlardaki şimdiye kadarki en üst düzeyli makamlardan birinde temsilini teşkil edecektir.

Yunanistan, denizcilik alanında dünyada öncü ülkeler arasında yer almaktadır. Komşumuz Yunanistan’ın IMO Genel Sekreterliğine adaylığımızı desteklemesini değerli buluyoruz.

Yunanistan ise BMGK 2025-2026 dönemi geçici üyeliğine aday olup, seçimlerin Haziran 2024’te BM Genel Kurulu’nda gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

2025-2026 dönemi için Konsey’de Batı Avrupa ve Diğerleri Grubu’ndan (WEOG) boşalmakta olan iki yere Yunanistan ve Danimarka’nın aday olması nedeniyle, seçimler ‘temiz liste’dir.

Seçimler çekişmeli değildir. Dolayısıyla, Yunanistan’ın BMGK üyeliğini elde etmesine neredeyse kesin gözüyle bakılabilir.

Yunanistan’la ülkemiz arasında varılan adaylıkların karşılıklı olarak desteklenmesi taahhüdü, iki ülke arasında olumlu gündeme katkı niteliği taşımaktadır.”

chat sohbet net Antalya tente