ABD’nin üç büyük kripto dostu bankası Silicon Valley Bank (SVB), Silvergate Bank ve Signature Bank’te meydana gelen skandallar, stablecoin piyasasını adeta çöküşe sürükledi. Silvergate Bank ile başlayan kriz, Circle’ın stablecoin’i USD Coin’in (USDC) dolar sabiti kaybetmesine ve 0,87 dolar seviyelerine kadar geri çekilmesine sebep oldu.

Binance CEO’su, stablecoin’ler için çözüm buldu

Stablecoin’lerle ilgili endişelerin daha da arttığı bir ortamda, Binance borsasının CEO’su Changpeng Zhao (CZ), 13 Mart’ta resmi Twitter hesabı üzerinden stablecoin’lerle ilgili açıklamalarda bulundu. Zhao, stablecoin’ler ve bankalardaki dengelerin bozulmasıyla birlikte, Endüstri Kurtarma Girişimi’nde kalan 1 milyar dolarlık fonu “yerel kriptoya” dönüştüreceğini söyledi.

Bununla birlikte CZ’nin listelediği yerel kriptolar arasında Bitcoin (BTC), Binance Coin (BNB) ve Ethereum (ETH) bulunuyordu. Daha sonrasında ise Zhao, BTC ve ETC için işlem hash ID’sine bağlantılar yayınladı ve 980 milyon doların 1,98 dolar işlem ücreti ile taşınmasının 15 saniye sürdüğünü açıklığa kavuşturdu.

Binance CEO’sunun hamlesine karşılık olarak, Twitter’daki kripto topluluğundan karışık tepkiler geldi. Bazıları kararı “saf altın” olarak nitelendirerek övdü ve stablecoin‘leri sabit tutmak için alternatif para birimleri kullanma önerisinde bulundu.

Ancak kimileri de stablecoin olması beklenen BUSD‘yi satma ve daha “değişken” varlıklara dönüştürme hamlesini sorguladı.

10 Mart tarihinde USDC’nin arkasındaki şirket Circle, başarısız olan SVB’de yaklaşık 3,3 milyar dolarının kaldığını açıkladı ve bu da USDC‘in ilk dolar sabitini kaybetmesine neden oldu. Ancak, 13 Mart’a bakıldığında ise USDC 1 dolar’lık sabitine doğru geri yükseldi ve şu anda 0,99 dolar seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor.

İlginizi çekebilir: HSBC, Silicon Valley Bank İngiltere’yi aldı: 1 sterlin!

Buna ek olarak Circle’ın, iflas eden bir başka ABD merkezli kripto dostu banka olan Silvergate’te de açıklanmayan miktarda rezerv fonu olduğu da biliniyor.

Öte yandan USDC‘nin başına gelen istikrarsızlık, DAI, USDD ve FRAX gibi diğer stabilcoinler üzerinde de domino etkisi yarattı.  

chat sohbet net Antalya tente