ABD Emtia Vadeli İşlem Komisyonu (CTFC), 27 Mart’ta dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance dava açtığını duyurmuştu.

Chicago federal mahkemesinde açılan davada Binance ve kurucusu Zhao, düzenleme ihlalleri iddialarıyla karşı karşıya kaldı. İddialara göre Binance, CFTC’ye gerektiği şekilde kaydolmayarak bazı yükümlülüklerinden kaçıyordu. CFTC, Binance’in uyumluluk sistemini suçlayıcı iddialarda bulunarak bu sistemi “sahte” olarak nitelendirdi. Para cezasının yanı sıra, olası ihlallere karşı ihtiyati tedbir konulması da talep edildi. İddialara karşıt yanıt ilk olarak CEO CZ’den geldi:

“İlk incelemede, şikayetin gerçeklerin eksik bir anlatımını içerdiği görülüyor ve şikayette iddia edilen birçok konunun nitelendirilme şekline katılmıyoruz.”

CZ, CFTC ile Binance’in 2 yılı aşkın bir süredir işbirliği içinde çalışmasına rağmen, Binance’in uyum çabalarına makul olmayan iddialarla karşılık verdiğini belirtti. Düzenleyiciye göre, şikayet Binance aleyhine “ABD Emtia Borsası Yasası (CEA) ve CFTC düzenlemelerinden kasıtlı olarak kaçınma” nedeniyle yapıldı. Şikâyet kapsamında düzenleyici kurum CEO Changpeng Zhao (CZ), eski Uyum Direktörü Samuel Lim ve Binance bünyesindeki üç kuruluşu suçluyor.

CZ tarafından blogda açıklanan istatistiklere göre, Binance şimdiye kadar küresel uluslarda 16 lisans ve tescil almıştır. CFTC, Binance’i ABD yasalarına uymak yerine kâr etmeyi seçmekle suçladı. Buna yanıt olarak CZ, çalışanları için belirlediği “90 günlük işlem yapmama kuralını” vurguladı. Buna göre, CEO da dahil olmak üzere her çalışan, son işlemden sonraki 90 gün içinde yeni bir kripto para birimi veya vadeli işlem ticareti başlatamıyordu.

CZ, bahsedilen tüm iddialara ek olarak Binance’deki büyük hesaplara erişimi olduğu söylentilerine de yanıt verdi:

“Şahsen Binance’de iki hesabım var: biri Binance Card için, diğeri kripto varlıklarım için”

Şirket içi politikalar nedeniyle, yerel Launchpad, Earn, Margin veya Futures’a katılmadığını da doğruladı.

BNB, son gelişmelere nasıl tepki verdi?

Binance’e açılan dava, merkezi borsalarda güven eksikliği yaratak panik ortamının oluşmasına yol açtı. Haberle birlikte birçok kripto para eksi yönde seyretmeye başladı.

Binance kripto para borsasının kendi coin’i olan BNB de son gelişmelerden etkilendi. Dava haberinden önce 328 dolar seviyesinden iişlem gören BNB, 27 Mart haberlerini takiben değer kaybı yaşamaya başladı. Bu yazının hazırlandığı sıralarda ise son 24 saatteki yüzde 5,8’lik düşüşle 309,47 dolardan işlem görüyor. 

chat sohbet net Antalya tente