Ticaret hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, küresel erişim alanını genişletmeye devam ediyor. Borsa, kripto dostu Gürcistan’da yeni bir blokzincir merkezi kurma müjdesi verdi.

Binance, Gürcistan’ın blokzincir merkezi üzerinde çalışıyor

Binance, Gürcistan’da yepyeni bir blokzincir merkezinin açıldığını geçtiğimiz gün duyurdu. Bu girişimi ile Binance, ülkedeki kripto paraların daha fazla benimsenmesini teşvik etmek istiyor. Gürcistan’da kurulan blokzincir merkezini bir “Web3 üssü” olarak tanımlayan Binance, yetenekli insanları Gürcistan blokzincir sektörüne çekmeyi, sektör eğitimini teşvik etmeyi ve daha fazla iş fırsatı sunmayı amaçlıyor.

Duyuruya göre, Binance’in Gürcistan kolu şu anda eğitim ve hackathon etkinlikleri düzenlemek için yerel kamu ve özel sektörle iş birliği yapan 25 kişiyi istihdam ediyor. Kripto şirketi, 2023’ün sonuna kadar Gürcistan’daki bölgesel merkezinin faaliyete geçmesiyle düzinelerce istihdam daha yaratmayı umuyor.

Binance’in bölge müdürü Vladimir Smerkis Cointelegraph’a yaptığı açıklamada Gürcistan’ın bölgedeki en yenilikçi ülkelerden biri olduğunu ve kripto benimseme düzeyi açısından önemli bir lider olduğunu söyledi. Gürcistan’ın mevcut kripto benimseme seviyesini 10 üzerinden 8 olarak değerlendiren Smerkis, daha fazla benimseme için ciddi bir sorun görülmediğine dikkat çekti.

Smerkis, Gürcistan’ın düzenleyicilerinin kripto pazarındaki katı kısıtlamaların genellikle olumsuz sonuçlara yol açabileceğini anladıklarının altını çizdi. 

Smerkis ayrıca Binance’in ülkede fiziksel bir konumu olduğunu da ekledi ve “Merkezin açılmasının yasal yönü üzerinde çalışılıyor” ifadelerine yer verdi.

Binance’in Gürcistan’daki yeni bölgesel merkezinin açılışı, borsanın ülkedeki büyüme sürecindeki birkaç dönüm noktasını takip ediyor. Bilindiği üzere 2023 yılının başlarında Binance, yerel kripto ödeme ağ geçidi CityPay ile ortaklık kurdu, Gürcistan İnovasyon ve Teknoloji Ajansı (GITA) ile bir işbirliğine girdi ve kadın odaklı Web3 eğitimini desteklemek için Binance Charity girişimini başlattı.

İlginizi çekebilir: Binance hakkında bir iddia daha ortaya atıldı!

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), Gürcistan’ı ilk defa Kasım 2022’de ziyaret etmişti. Ziyaret sırasında CZ, Gürcistan başbakanı Irakli Garibashvili ve yerel iş ve kripto topluluklarıyla bir araya geldi.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili (soldan sağa)

Sovyetler Birliği’nin eski bir üyesi olan Gürcistan, dünyanın en kripto dostu ülkelerinden biri olarak biliniyor. Gürcistan hükümeti ülkeyi büyük bir küresel kripto merkezi haline getirmeyi amaçladığını ise her fırsatta dile getiriyor. Ayrıca, Gürcistan’da çok sayıda Bitcoin (BTC) ATM’sine rastlamak da mümkün. CoinATMRadar’ın verilerine göre ise Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te yalnızca 100’den fazla Bitcoin ATM’si mevcut.

chat sohbet net Antalya tente