Bitcoin (BTC), neredeyse iki ayın ardından 20.000 doların altına düştü. Sebebi ise ABD Başkanı Joe Biden‘ın 2024 bütçesi ve Silvergate Bank’in çöküşüne bağlanıyor.

Bitcoin (BTC), aylar sonra 20.000 doların altında

CoinMarketCap’ten alınan verilere göre, BTC fiyatı 10 Mart itibarıyla 19.789 dolar seviyelerine kadar geri çekildi. Haberin kaleme alındığın andan itibaren ise Bitcoin, 19.930 dolar seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor.

Bilindiği üzere Bitcoin, 2023 yılına mükemmel bir başlangıç yapmıştı. Ne var ki kripto dostu banka Silvergate’te işlerin yolunda gitmemesi yalnızca kripto piyasasını değil, aynı zamanda ABD banklarını da etkilemişe benziyor. 

Kripto piyasasına dönecek olursak, Bitcoin fiyatı Silvergate’teki belirsizlik nedeniyle 3 Mart tarihinde yalnızca üç saat içerisinde yüzde 5 değer kaybetti. 

Bitcoin’in son yedi günlük fiyat grafiği. Kaynak: Cointelegraph Markets Pro

Silvergate ve Joe Biden, BTC fiyatını etkiledi

ABD’de kripto şirketlerine hizmet veren önemli bankalardan biri olan Silvergate Bank‘in 8 Mart’ta gönüllü tasfiyeye girdiğinin açıklanması, kripto endüstrisi için olası sert bir rüzgar olarak ortaya çıktı.

Kripto endüstrisinin, Silvergate etkisine hazılık yapmaya başladığı belirtildi. Kaynaklar, Silvergate’in kapanmasının riskleri artırabileceğini ve şirketler için yeni zorluklar ortaya çıkarabileceğini iddia ediyor. 

Öte yandan kısa süre önce de Biden’ın 2024 yılı bütçe açıklamalarının sinyallerinin de kripto varlık fiyatlarını direkt olarak etkileyeceğini tahmin ediliyordu. Nitekim de öyle oldu ve 2024 bütçe açıklamasında kripto vergi değişikliklerine de yer verildi. Bununla birlikte Biden yönetiminin teklifi, dijital varlıkları yeni bir sınıfa dahil etti. 2024 yılı mali bütçesi, kripto paraları “wash sales rules” içerisine dahil edeceğini açıkladı.

chat sohbet net Antalya tente