Bitcoin (BTC) fiyatı 16 Şubat itibarıyla son altı ayın en yüksek seviyesi olan 24.800 dolar seviyelerine kadar yükseldi.  

Bitcoin’de (BTC) 24.800 dolar tuzak mı gerçek mi?

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in tarihi düşüşü göz önüne alındığında, son 24 saatlik performansı pek çok kişiyi şaşırttı. 

Bitcoin (BTC) günlük grafik. Kaynak: TradingView

Kripto topluluğundan pek çok uzman BTC fiyatındaki artışı, dolar değerindeki artış ve azalan enflasyon da dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağladı. Zincir üstü veriler ise mevcut fiyat momentumunun, 10 Şubat’ta kripto piyasasına para dökmeye başlayan gizemli bir fona kadar izlenebileceğini ortaya koydu. 

Lookonchain tarafından yayınlana verilere göre, son altı gün içinde kripto pazarına yaklaşık 1,6 milyar dolarlık kurumsal fon girişi oldu. Bu miktarın büyük bir çoğunluğu ise özellikle Circle tarafından ihraç edilen USDC gibi stablecoin’ler idi. Fonların sahibi, önce USDC’lerini Circle’dan çekti ve daha sonrasında da çeşitli farklı borsalara transfer etti. 

Circle’dan çekilen USDC’ler. Kaynak: Lookonchain

Fonları Circle’dan çekip çeşitli borsalara aktaran ve takibinin yapıldığı üç önemli cüzdan mevcut. Bunlardan ilki, 155 milyon USDC ile “0x308F” ile başlayan bir cüzdan adresi. Bu adres, 10 Şubat’tan bu yana transfer işlemlerini gerçekleştirmeye devam ediyor.  

“0xad6e” ile başlayan ikinci cüzdan adresi, Circle’dan 397 milyon USDC çekerek çeşitli borsalara gönderdi. “0x3356” ile başlayan üçüncü bir cüzdan ise Circle’dan 953,6 milyon USDC çekti ve aynı zaman diliminde borsalara aktardı. 

Cüzdan adreslerinin Circle’dan borsalara gerçekleştirdiği transferlerin tablosu. Kaynak: Lookonchain

Ne var ki Bitcoin’deki son fiyat artışı, bu üç adresin borsalara para transfer etmesinden sonra meydana geldi. “Ölüm Kesişimi” isimli bir indikatöre bakıldığında ise bu gösterge, bir varlığın 50 günlük kısa vadeli hareketli ortalaması, 200 günlük uzun vadeli hareketli ortalamasının, aşağı yönlü kestiğinde oluşur. Her ne kadar Bitcoin düşüş sürecinde olsa da “ölüm kesişimi” göstergesi, son yıllarda ortalamanın çok üzerinde seyretti. 

Öte yandan kripto topluluğu Bitcoin’deki ani yükselişi farklı şekillerde değerlendirdi. Bitcoin destekçileri, bu fiyat hareketini, bir başka boğa koşusunun başlangıcı olarak değerlendirdi. Bitcoin teknoloji şirketi Pixelmatic CEO’su Samson Mow, BTC fiyatının, hala 25 bin olan 200 WMA’nın altında olduğunu söyledi. Mow’a göre, Bitcoin’in 200 WMA’nın altında olması anormal bir durum olarak değerlendiriliyor. 

Büyük piyasa döngülerinin her birinde, Bitcoin’in fiyatı tarihsel olarak 200 haftalık hareketli ortalama civarında düşüşe geçiyor. Bazı topluluk üyeleri büyük oyuncuların fonlarını nakde çevirdikleri konusunda uyarıda bulunurken, BTC’deki son fiyat hareketlerinin de bir tuzak olabileceğine ilişkin açılamalarda bulundu.  

Bitcoin fiyatına bakacak olursak, BTC, haberin kaleme alındığı andan itibaren 24.600 dolar seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. 

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri