Yeni yılın ilk ayına hızlı bir giriş yapan Bitcoin (BTC), ocak ayı boyunca yüzde 44 değer kazandı. BTC fiyatında ivmeli artış ise genel olarak kripto para piyasasına büyük ölçüde can suyu oldu. Söz konusu fiyat artışı hem bazı altcoin projelerini atağa geçirdi hem de kripto para piyasasının toplam piyasa değerine katkıda bulundu. Korku ve Açgözlülük Endeksi ise uzun zaman sonra ilk defa, yatırımcıya adeta oh çektiren seviyelere yükseldi. Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, “korku” bölgesinin dışında art arda 11. gününü kutluyor.  

Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin “açgözlülük” seviyesine geçiş yapmasının sebepleri arasında, BTC fiyatının 23.955 dolar seviyelerine kadar ulaşması yer alıyor. Haberin kaleme alındığı andan itibaren de Bitcoin, 23.660 dolar seviyelerinden alıcı bulmaya devam ediyor.  

Bununla birlikte Bitcoin duyarlılığı 61 puanla “açgözlülük” seviyelerine sıkı bir şekilde yerleşmiş durumda. Ne var ki duyarlılıktaki bu seviye en son, Bitcoin, 16 Kasım 2021’de 65.000 dolar seviyelerindeyken mevcuttu. 

12 aylık Bitcoin Korku ve Açgzölülük Endeksi. Kaynak: Kripto Korku ve Açgzölülük Endeksi.

Bitcoin’deki yükseliş, boğa tuza mı? 

Bitcoin, her ne kadar son haftalarda muazzam artışlarla piyasaya renk getirmiş olsa yatırımcılar hala BTC’deki son fiyat artışlarının boğa tuzağı olabileceğinden şüpheleniyor.  

İster boğa tuzağı olsun ister gerçek bir yükseliş, Bitcoin’deki fiyat artışları pek çok yatırımcıyı artıya geçirdiği yadsınamaz. 

Blokzincir araştırma platformu IntoTheBlock’un verilerine göre, Bitcoin yatırımcılarının yüzde 64’ü kâra geçmiş durumda. 

Zincir üstü analiz platformu Glassnode tarafından yayınlanan verilere göre ise Bitcoin’i ilk 2019 yılında satın alan yatırımcılar, ortalama olarak kârda. 

Bununla birlikte CoinGecko, yaptığı bir anket sonucu 3.725 katılımcının yüzde 57,7’sinin, BTC’nin bu hafta 25.000 doları aşacağına inandığını ortaya koydu. Ne var ki, kalan yüzde 21,2’lik kesim ise BTC’nin 22.000 doların altında bir geri çekilmeye hazır olduğuna inandığı kaydedildi. 

CoinGecko’nun önümüzdeki hafta için Bitcoin fiyat tahmin anketi. Kaynak: CoinGecko

Vailshire Capital’in kurucusu ve CEO’su Dr. Jeff Ross, resmi Twitter hesabı üzerinden kendi Bitcoin analizini yayınladı. Ross, kısa vadede Bitcoin’in 25.000 dolara kadar yükselebileceğini düşünüyor. 

Öte yandan aksini düşünen analistler ise yatırımcılara, beklentilerini azaltmalarına ilişkin çağrıda bulundu. 

Bitcoin madencilik şirketi Blockware’in baş analisti Joe Burnett, BTC’nin, Mart 2024’te gerçekleşmesi beklenen bir sonraki Bitcoin yarılanmasına kadar, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolara ulaşmayacağını ve bu seviyeyi geçemeyeceğini belirtti. 

Son olarak makroekonomi uzmanı ve yatırım danışmanı Lyn Alden da Cointelegraph’a, 2023’ün ikinci yarısında piyasayı sarsması beklenen potansiyel olarak riskli likidite koşullarıyla önemli bir tehlikenin yatırımcıları bekleyebileceğinin altını çizdi. 

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri