Bitcoin (BTC), 2023 yılının başından bu yana adeta sınır tanımıyor. Yeni yıla muazzam bir başlangıç yapan BTC, neredeyse 4 ayda yüzde 76 değer kazandı. 

Geride bırakılan yıllar gibi, 2023 yılında da hem kripto para piyasasında hem de küresel piyasalarda pek çok olumsuz gelişmeler meydana geldi. Özellikle ABD’li düzenleyiciler, kripto piyasasındaki şirketler üzerindeki baskısını artırmaya devam etti. 

Aynı şekilde geleneksel piyasalarda da aynı durumlar vuku buldu. Bilindiği üzere son birkaç haftadır ABD’yi bankacılık krizi sarmalamış durumda. Silvergate, Signature ve Silicon Valley Bank’in çöküşleriyle birlikte, ABD’de de şu anda pek çok banka risk altına girmiş durumda. 

Bitcoin (BTC), 29.000 dolara göz kırptı

Küresel çapta yaşanan bu olumsuzluklara rağmen Bitcoin kademeli olarak yatırımcısının yüzünü güldürmeye devam ediyor. BTC, 30 Mart itibarıyla 29.000 doların üzerine çıkarak, ABD’nin kripto firmalarına yönelik son düzenleyici baskılarına ve ilgili belirsizliğe rağmen yılın yeni en yüksek seviyesini kaydetti.

Cointelegraph Markets Pro’ya göre, Bitcoin fiyatı 30 Mart’ta 29.132 dolara ulaşarak Kasım 2022’nin başlarından, yani kripto para borsası FTX’in çöküşünden hemen önce görülen seviyelere yeniden ulaştı.

Bitcoin’in son 24 saat içindeki fiyatı. Kaynak: Cointelegraph Markets Pro

Bu artışın ise ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun 27 Mart’ta Binance ve CEO’su Changpeng Zhao aleyhine dava açması gibi son günlerde yaşanan bir dizi düzenleyici baskıya rağmen gerçekleştiğini de belirtmekte fayda var.

Böylesine bomba gibi bir gelişmenin ardından Bitcoin’in fiyatının geri sıçraması birçok sektör yorumcusu tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Kimileri ise bunun, davanın işlem hacmine göre lider kripto borsası için yalnızca küçük para cezalarıyla sonuçlanacağı spekülasyonundan kaynaklandığına inanıyor.

İlginizi çekebilir: Bitcoin fiyatı, 28 bin doların üstüne çıktı!

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi‘ne bakıldığında ise küresel bankacılık sektöründeki sallantılara rağmen geçtiğimiz ay boyunca istikrarlı bir şekilde artış gösterdiği söylenebilir.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi. Kaynak: Alternative.me

Öte yandan bazı yatırımcılar, son fiyat artışlarının büyük hacimli yatırımcıların geri alım yapmasından kaynaklanmış olabileceğini ve bunun da temellerden ziyade satın alma stratejileriyle ilgili olduğunu düşünüyor.

30 Mart tarihinde kısabir süreliğine de olsa 29.000 dolar seviyerileni gören BTC, haberin kaleme alındığı andan itibaren 28.600 dolar sevilerinden işlem görmeye devam ediyor.

chat sohbet net Antalya tente