Kripto para borsası FTX’in çöküşü, neredeyse tüm endüstriyi derinden etkiledi. Kripto endüstrisindeki pek çok sektörde koca bir boşluk oluşmasına neden olan FTX, aynı zamanda hem kurumsal hem de bireysel yatırımcıları büyük zarara uğrattı. Şimdi ise araştırmacılar, FTX’ki çöküşün dördüncü çeyrek boyunca, faiz artırımları gibi makroekonomik olaylarla karşılaştırıldığında, Bitcoin (BTC) fiyatını yükseltmek ya da düşürmekten çok daha fazla etkiye sahip olduğunu iddia ediyor. 

Bitcoin (BTC) fiyatı, FTX gelişmeleri ile mi bağlantılı?

Messari araştırmacıları Sami Kassab ve Chris Collar tarafından 10 Şubat tarihinde yayınlanan “Bitcoin 2022 dördüncü çeyrek” raporu, FTX çöküşünün, BTC fiyatının yüzde 25 değer kaybetmesine sebep olduğunu tespit etti. 

Kassab ve Collar, FED tarafından 75 ya da 50 baz puanlık faiz artırımı yapıldığında bile, Bitcoin’de bu denli bir değer kaybı kaydedilmediğini bildirdi. 

Ne var ki bu haftanın başlarında New York Federal Rezerv Bankası’ndan bir araştırma makalesi de benzer bir sonuca vardı. 

Makale, makroekonomik haberler ile Bitcoin fiyatı arasındaki bağlantılara odaklandı ve enflasyonun Bitcoin fiyatı üzerinde önemli bir etkiye sahip tek değişken olduğunu ortaya koydu. 

Makalede, ayrıca makroekonomik haberlerin çeşitli varlık sınıfları üzerindeki etkisine bakılarak Ocak 2017’den Aralık 2022’ye kadar olan veriler derlendi. 

Çalışma, ayrıca enflasyon, gerçekl ekonomi, para politikası haberleri ve ileriye dönük göstergeler dahil olmak üzere birçok makroekonomik haber kategorisini dikkate aldı. 

Öte yandan makalede belirtilen bulgular ise şaşırtıcıydı ve şu sonuca varıldı: 

“Diğer ABD varlık sınıflarına göre Bitcoin, parasal ve ekonomik olaylara daha duyarlı. BTC fiyatındaki beklenmedik düşüşler, BTC’yi tamamen spekülatif bir varlık olarak tanımlıyor.” 

Öte yandan Yahoo Finance’e göre, ABD Federal Rezerv tarafından giderek artırılan oranlara rağmen Bitcoin, 2023 yılına başarılı bir giriş yaparak, 16,557 dolardan 21.888 dolar seviyelerine kadar yükseldi.  

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri