Bitcoin (BTC), 2023 yılından bu yana küçük bir boğa koşusu başlattı. Kripto para piyasasına bağlı alt ekosistemler ise uzun süren ayakta kalma mücadeleleri ise meyve vermeye başladı. Bitcoin madencilik topluluğu, 2023’ün ilk ayında madencilik ödülleri ve işlem ücretleri aracılığıyla gelirlerinde yüzde 50’lik bir artış yakaladı. 

28 Aralık 2022’de Bitcoin madencilik gelirleri Ekim 2020’den bu yana ilk defa 13,6 milyon dolara geri çekildi. Jeopolitik gerilimlerle birlikte yükselen enerji fiyatları, madencilik operasyonları yürüten şirketlere muazzam bir finansal baskı uygulamaya başladı. Kimi madencilik şirketleri ise bu baskıyı kaldıramadı ve kepenk indirmek zorunda kaldı. 

Ne var ki Bitcoin’in son bir aylık istikrarlı fiyat hareketleri, madencilik endüstrisinin yüzünü güldürdü. Aşağıdaki tabloda da belirtildiği gibi, piyasadaki bu artışlar, kripto madencilik sektöründe ABD doları cinsinden yüzde 50’lik bir yükselişe şahitlik etti. 

Birtcoin madencilik gelirleri Ocak 2023’te yüzde 50 arttı. Kaynak: Blockchain.com

Bununla birlikte madencilik gelirleri, 1 Ocak tarihinden bu yana 15,3 milyon dolardan 30 gün içerisinde 23 milyon dolara sıçradı. 

Daha fazla madenci katıldıkça ve merkeziyetsiz Bitcoin ağını güvence altına aldıkça, hash oranı da tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmaya devam ediyor. Haberin kaleme alındığı andan itibaren ise Bitcoin hash oranları saniyede 300 EH/s civarında. 

İlginizi çekebilir: Bitcoin (BTC) 24 bin doları zorluyor: Duyarlılık seviyesi ise ‘korku’dan kurtuldu

Bitcoin’de Proof-of-Work eleştirileri devam ediyor 

Merkeziyetsiz yapısı nedeniyle BTC, pek çok yatırımcının güvenini halihazırda toplamış durumda. Ancak Bitcoin’in tek eleştiri aldığı bir konu var ki, o da hala Proof-of-Work (İş Kanıtı) mutabakat mekanizmasında çalışıyor olması.

Bilindiği üzere Bitcoin, PoW mekanizmasında çalışmaya devam ederken önemli ölçüde enerji tüketiminde bulunuyor ve zaman zaman da topluluk tarafından eleştiriliyor. Cointelegraph, Ekim 2022’de Bitcoin’in yıllık bazda enerji tüketiminde yüzde 41’lik bir artışa tanık olduğunu bildirdi. 

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri