Bitcoin ve kripto piyasası Asya’daki işlemlerde kayda değer bir geri çekilme yaşadı. BTC‘nin fiyatı kısa süreliğine yüzde 2,2 düştü ve bu yazının hazırlandığı saatlerde 27.700 doların üzerinde sabitlenmiş durumda. Kripto piyasasının büyük kısmı da bu durumu takip ederek ve fiyat hareketlerinde aşağı yönlü seyrediyor.

Bitcoin fiyatındaki düşüşün nedeni büyük ihtimalle OPEC + petrol ittifakı üyelerinin pazar günü petrol üretiminde sürpriz bir kesinti açıkladığı habere dayanıyor. Üretim, günde 500.000 varil daha az üretim yapmak isteyen Suudi Arabistan’ın öncülüğünde, mayıs ayından itibaren günde toplam bir milyon varil daha düşük olacak.

Bitcoin ve kripto piyasası için bu hafta takip edilmesi gereken veriler

Petrol üretimiyle ilgili açıklanan kesinti ile Brent ham petrolünün varil fiyatı erken işlemlerde 5 dolardan fazla yaklaşık olarak  yüzde 7 artarak 85 doların üzerine çıktı. Brent petrolde yaşanan bu fiyat değişikliği, enflasyon üzerinde potansiyel olarak daha fazla baskı oluşturdu. Makro analist Alex Krueger’in açıkladığı gibi, petrol fiyatlarındaki 10 dolarlık bir artışın enflasyonda yüzde 0,2’lik bir artışa yol açtığına dair bir genel kural vardır.

Genel bir kural olarak, ham petroldeki 10 dolarlık bir artış enflasyonda yüzde 0,2’lik bir artışa ve büyümede yüzde 0,1’lik bir etkiye yol açmaktadır. 

– Jerome Powell (Mart/2022)

ABD doları haftaya yükselişle başladı. Enflasyon korkuları, Fed’in işinin bitmediği ve Mayıs ayında faiz oranlarını artırmak zorunda kalacağı beklentilerine yol açabilir. Özellikle de ABD Başkanı Biden’ın son aylarda Stratejik Petrol Rezervine (SPR) yoğun bir şekilde başvurması nedeniyle yeni ekonomik gelişmeler yaşanabilir.

Bu nedenle tüm gözler Dolar Endeksi’nde (DXY) çevrilmiş durumdaç Enflasyon ve faiz artırımı korkuları nedeniyle DXY yükselmeye devam ederse, Bitcoin ve tüm kripto piyasası için önemli bir rüzgar oluşabilir.

BTC fiyat analizi

Bitcoin‘in (BTC) son dönemdeki ivmesi, varlığın geleneksel finans sektöründeki sorunlardan, özellikle de bankacılık krizinden kaynaklanan sıkıntılardan faydalanmasının ardından 30.000 doların altında duraklamış görünüyor. Analistler, 30.000 dolar direnç seviyesinin aşılmasının, tarihsel fiyat hareketine dayalı olarak BTC için büyük olasılıkla anıtsal olacağını savunuyor.

Özellikle kripto analisti Matthew Hyland, 2 Nisan’da attığı bir tweet’te 30.000 doların son iki yıldır Bitcoin’in önemli direnç ve destek seviyesi olarak hareket ettiğini gözlemledi. Bu nedenle analist, Bitcoin’in pozisyonunu değiştirmeyi başarması halinde bunun potansiyel olarak “yepyeni bir oyun” anlamına gelebileceğini öngördü.

chat sohbet net Antalya tente