ABD’nin tatille başladığı 20 Şubat haftasında piyasalarda enteresan zamanlar yaşanıyor. Geçen yılın FOMC komitesi tam anlamıyla enflasyonu dizginlemede apaçık bir şekilde başarısız olmuş ve yeni gelen 2023 Komitesi de bu tartışmaların odağına oturmuştur. Son gelen TÜFE-ÜFE ve perakende satışlar verileri beklentilerin oldukça üzerinde gerçekleşmesi ile kalıcı enflasyona ve fiyat davranışı bozulmasına işaret etmiş ve bu durum da Fed’i ek faiz artırımları ve önlemleri düşünmeye zorlamıştır. Bu nedenle Dolar endeksi geldiği 100,0 seviyesinden son iki hafta içinde toparlanarak 105,0 seviyelerine yaklaşmış ve faiz artırımlarının bitmesinin pek de kolay olmayacağı hatta yapılan açıklamalarda önümüzdeki süreçte Mester, Bullard ve Barkin gibi isimlerin öncülüğünde acaba 25bp yerine 50bp faiz artırımı yapılır mı sorgusu başlayabilir. Bildiğiniz üzere Dolar ve Bitcoin arasında ters korelasyon var. Fakat şu dönemde Asya’da olan gelişmeler, ABD’de Binance’e karşı alınan hamleler (Paxos’a BUSD üretimini durdur çağrısı) kripto paraları farklı bir sekmeye taşıyabilir.

Çin kripto para alım satımını ve madencilik faaliyetlerini yasaklamasından bu yana kendi dijital yuanlarını çıkardılar ve aylardır test ediyorlar. Hong Kong ile Çin arasında yapılan mutabakat anlaşmasında (Memorandum of Understanding, MoU) bazı kuralların belirlenip Çin’in yeniden açılacağına dair beklediğimi de paylaşmak isterim. Regülasyonlar ve kurallar eşleniğinde 2023 kripto para piyasaları için yapıcı bir geçiş dönemi olabilir. Bu haftanın önemli gelişmelerinde ise;

21 Şubat Salı günü ABD ikinci el konut satışları ve 3,6 aylık ve 2 yıllık bono ihraçları takip edilecek. İhale sonunda bono satışlarının daha yüksek bir faiz oranına sahip olması durumunda DXY için yükseltici, karşılığındaki pariteler ve altın için seyreltici etki yaratabilir.

22 Şubat Çarşamba günü FOMC’nin ocak ayına dair tutanakları yayımlanacak. Fakat burada ocak ayına dair enflasyon verileri içermediği için bu sefer çok etkili bir veri olmayabilir.

23 Şubat Perşembe günü Euro Bölgesi enflasyon verileri, ABD büyüme rakamları ve TCMB faiz kararı açıklanacak. TCMB’den yabancı kurumlar 100bp faiz indirimi bekliyorlar.

24 Şubat Cuma günü ise ABD PCE enflasyonu oldukça önemli olacak. Bununla birlikte FOMC üyesi Mester konuşması ile yeni konut satışları açıklanacak.

Kripto paraların ekonomik takviminde ise;

24 Şubat Binance US Shiba Inu (SHIB) listeleyecek ve bu hafta Shibarium beta sürümlerine başlayacak. SHIB fiyatlamaları açısından yükseltici etkiye sahip olabilir.

Bitcoin’in genel durumuna bakıldığında zincir üstü verilerden adres sayıları da incelendiğinde Bitcoin’in Ethereum’a göre daha iyi rakamlara sahip olduğunu görüyoruz. Teknik olarak ise 4 saatlik ve günlük grafiklerde MACD – fiyat arasında var olan negatif uyuşmazlık 25.300 direncine takılmasına neden olabilir. Fakat bir diğer taraftan ise 23.000 gerisine inmeyen Bitcoin ve asya tarafından gelen para ve FUD haberlerine kulak asmamasını gözden kaçırmamak gerek. Bu nedenle önümüzdeki süreçte mart ayının ilk haftası ile birlikte daha önü açık hareketler Şangay güncellemesinin Sepolia yükseltmesi hayata geçmesinin ardından yeniden 25.000 üzerinin görüleceğini düşünmekteyim.

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri