Bitcoin (BTC), 2 Nisan’da 28 bin dolar seviyesine tutulmasıyla son 10 ayın en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirmeye devam etti.

BTC/USD 1 haftalık mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

BTC fiyat analisti: 30 bin dolar seviyesinde “büyük” likidasyonlar bekleniyor

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView‘den alınan veriler, Mart ayını 28.500 dolar civarında kapattıktan sonra BTC/USD’nin hafta sonu boyunca sabit kaldığını gösterdi.

Mevcut yarılanma döngüsünün başlarında önemli bir direnç noktası olan mevcut trade bölgesi, boğaların üstesinden gelmesi gereken büyük bir engeli temsil ediyor. Bunu başarırlarsa, fiyat hedefleri 30.000 dolar işaretinin ötesine uzanır.

Analist Matthew Hyland, BTC ile ilgili son tweet’inde olanları “Bitcoin son 2 yıldan fazla süredir en büyük direnç/destek seviyesinin altında konsolide oluyor” şeklinde özetledi.

“BTC bunu kırarsa yepyeni bir ballgame anlamına gelebilir. NASDAQ ve S&P haftalık kapanışa güçlü girdi. Stocks/BTC için önemli kilometre taşları oluşturulmaya yakınken hala büyük karamsarlık ve inançsızlık var.”

Popüler Twitter hesabı Byzantine General, spot fiyatın hemen üzerindeki direncin kırılmasının bir likidasyonla sonuçlanacağını ve bunun da daha fazla yukarı yönlü ivmeye yol açacağını öngördü.

Gün içinde atılan bir tweet’te, “Sanki bir ayı çaresizce 29 bin ila 30 bin bölgesini savunmaya çalışıyor gibi geliyor,” denildi.

“Bu seviye kırıldığında büyük likiditelerin geleceğini düşünüyorum. Ve bu bir ‘eğer’ değil ‘ne zaman’ meselesi gibi geliyor çünkü piyasada sıfır köpük var, sadece bir miktar spot arz var.”

Ekteki bir grafik, Binance BTC/USDT emir defterini fiyat seviyesine göre alış ve satış likidite konsantrasyonlarıyla birlikte gösteriyor.

BTC/USD emir defteri verileri (Binance). Kaynak: Byzantine General/Twitter

Ancak daha kısa zaman dilimlerinde, trader’lar önceki kazançlarını pekiştirmek için haftalık kapanışı beklemekle yetindi.

Crypto Tony, gün içinde “Bu hafta sonu değişiklik olacak gibi görünüyor ve devam etmek için boğalar 28.750 dolardan yüksek aralığı geri almak istiyor. Biz sakinleşene kadar,” diye tweet attı.

BTC/USD açıklamalı grafik. Kaynak: Crypto Tony/ Twitter

Aralarında BTC/USD 30.000 dolara ulaşmadan önce bir düzeltmeyi “çok muhtemel” olarak tanımlayan trade kaynağı Stockmoney Lizards’ın da bulunduğu diğerleri daha kötümserdi.

#Bitcoin’de Şubat ayında olduğu gibi, şimdi de düşüş eğilimi görüyoruz. Düzeltme 30 bine yaklaşmadan önce hala çok muhtemel.

pic.twitter.com/atXM2aiBqa

— Stockmoney Lizards (@StockmoneyL) April 2, 2023

Bitcoin boğaları Mart ayında yüzde 23 daha BTC ekledi

Bununla birlikte geçtiğimiz ay, Bitcoin’in en iyi Mart aylarından biri olarak taçlandırılmayı başardı.

Coinglass’ın verilerine göre, BTC/USD’nin yüzde 23’lük kazancı 2021 performansıyla neredeyse eşleşirken, 2013 en dalgalı dönem olarak kaldı.

BTC/USD aylık getiri grafiği (ekran görüntüsü). Kaynak: Coinglass

Bitcoin’in yörüngesi, önemli bir konsolidasyon başlamadan önce en az üç ay “yeşil” görerek her iki yılı da taklit ediyor.

Burada ifade edilen görüş, düşünce ve fikirler yalnızca yazarlara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve fikirlerini yansıtmak ya da temsil etmek zorunda değildir.

chat sohbet net Antalya tente