Geçen yılın Mart ayında faaliyete başlayan ve Nasdaq‘da listelenen Bitcoin madencilik firması TeraWulf, 30 Mart Perşembe günü yaptığı kazanç açıklamasına göre, ABD merkezli şirketin genişletilmiş madencilik kapasitesi sayesinde geçen yılın dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla gelirinde yüzde 146’lık bir artış olduğunu bildirdi. 

TeraWulf, dördüncü çeyrekte 9,6 milyon dolar gelir elde ettiğini ve bunun büyük ölçüde şirketin New York eyaletindeki Ontario Gölü kıyısında bulunan Lake Mariner tesisindeki madencilik faaliyetlerindeki önemli artıştan sağlandığını bildirdi.

Şirketin kurucusu ve CEO’su Paul Prager, raporda, “Zorlu makro zemine rağmen, 2022 yılı TeraWulf için dönüşümsel bir yıl oldu ve önde gelen düşük maliyetli, sıfır karbonlu Bitcoin madencisini inşa etmeye yönelik stratejik planımızda önemli ilerlemeler kaydettik” dedi.

TeraWulf’un Nasdaq’taki hisseleri, günü yüzde 2,2 artışla kapattıktan sonra Perşembe günü mesai sonrası işlemlerde yüzde 11 artış gösterdi.

TeraWulf, kurulduğu ilk zamanlar gelir durumu nasıldı?

TeraWulf, şirketin kurulduğu 8 Şubat 2021 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasındaki 95,7 milyon dolar net zarara kıyasla, tüm yıl için 91,6 milyon dolar net zarar bildirdi.
28 Şubat itibarıyla TeraWulf, bir iş kanıtı (proof-of-work) blockchain’inde madencilik yapmak ve işlemleri işlemek için kullanılan bilgi işlem gücünün bir ölçüsü olan saniyede 2,6 exahash (EH/s) kendi kendine madencilik hashrate’ine ulaştı. Rapora göre, iki tesisinde yaklaşık 26.000 madencilik bilgisayarı vardı ve bu yılın ikinci çeyreğinde kapasiteyi 5,5 EH/s’yi karşılayabilecek 50.000’e çıkarmayı hedefliyordu.

Bu ayın başlarında, firma yazılı bir halka arzı tamamladığını ve yaklaşık 27,7 milyon dolar topladığını söyledi. Şubat ayında şirket yaptığı bir açıklamada, Nisan 2024’e kadar mevcut kreditörlerle olan borcunu yeniden yapılandırdığını söyledi.

Rapora göre, TeraWulf’un geçen yılın sonunda yaklaşık 1,3 milyon dolar nakit ve varlıkları vardı. Ayrıca, 2021’in sonundaki 43,4 milyon dolara kıyasla 7 milyon dolar tutarında “kısıtlanmış nakdi” vardı.

Blockchaincom’un verilerine göre, Bitcoin madencilerinin toplam günlük geliri, 1 Ocak’taki 16,2 milyon dolar ve 22 Kasım 2022’deki 13 milyon dolar ile karşılaştırıldığında Perşembe günü 28,6 milyon dolara ulaştı ve geçen yılın en düşük seviyesine geriledi.

chat sohbet net Antalya tente