Kripto paralar hareketli bir ocak ayının ardından Şubat’ı biraz daha sakin geçiriyorlar. Bitcoin ve Ethereum’un son 30 günlük performansları yüzde 2’yi aşmazken, altın’ın getirisi -%5 ve S&P 500 Endeksinin getirisi ise -%2,5 ile kripto paraların gerisinde kaldı. 22 Şubat FOMC tutanaklarında da bazı üyelerin 50bp faiz artırımını dile getirmesi, gelen son verilerin de deflasyonist görünüm sağlamaması ve 50bp olasılığının son bir ay içinde yüzde 0 olasılıklan yüzde 27’ye yükselmesi nedeniyle yatırım araçlarının son bir aylık performansları bu yönde geriledi. Cuma günü açıklanan çekirdek kişisel tüketim harcamaları da aylık %0,5 beklentiye %0,6 artması, kişisel giderler kaleminin de %1,3 beklentiye rağmen %1,8 ile canlı olması 50bp faiz artırımını destekler nitelikteydi. Böylece dolar endeksi de son bir ayda yüzde 4,5 artmasıyla bu düşünce desteklenmiş oldu.

Bu dönem içinde sadece Fed beklentileri değil aynı zamanda ABD’de Binance US’in Voyager’ı satın almasına SEC tarafından gelen itirazlar ve BUSD – Paxos iş birliğinin bitmesi de etkili oldu. Fakat haftasonu hem ABD Hazine Bakanı Yellen ve IMF Başkanı Georgieva’nın da kripto paralar yasaklanmasın, regüle edilsin haberlerini de olumlu yorumlamakla birlikte bu yıl düzenlemelerin de senesinin olacağına işaret ediyor. Bu nedenle kripto paralara her ne kadar asyalı traderlardan destek gelse de ara ara gelecek regülasyon haberlerinin piyasada düzeltme yönünde kullanılacağını anlamak ve yüksek seviyelerden ya da seri yükselişlerden yüksek maliyet edinmeme konusunda uyarabilirim.

3 Mart’ta sona erecek opsiyonların çoğu satım yönünde ancak 22.000 ve gerisinde bulunuyor. Bu nedenle 3 Mart’a kadar Bitcoin’in 22.700 gerisine inmemesi kısa vadeli hareket için büyük önem taşıyor. Zira aşağıda kullanılmayan satım opsiyonlarının sona ermesi ile alıcılar daha rahat hareket edebilir gözüküyor.

Bu hafta yine önemli verilere göz attığımızda;

  • 27 Şubat Pazartesi ABD dayanıklı mal siparişleri (Beklenti: aylık %0,1, manşet beklenti aylık -%4,0)
  • 28 Şubat Salı ABD ikinci el konut siparişleri
  • 1 Mart Çarşamba Çin imalat PMI verileri
  • 2 Mart Perşembe günü Euro Bölgesi TÜFE ve ABD haftalık işsizlik başvuruları
  • 3 Mart Cuma günü ise Çin, Euro Bölgesi ve ABD PMI verileri önemli olacak.

Kripto paraların ekonomik takvimine göz attığımızda bu hafta;

  • 28 Şubat Salı Klaytn için bir oylama yapılacak, kabul olması halinde rezervlerin %75’i yakılabilir.
  • 3 Mart Secret için ağ güncellemesi gerçekleşecek.
     

Bitcoin’i teknik olarak ele aldığımızda; lineer trendine 22.700 seviyesinden tutunan Bitcoin’de yatay hareketler gelişse de şimdilik alıcılı olmayan bir hacimle bu destekte kalmaya çalışıyor. Ancak alıcı hacmi yeterli gelmemesi nedeniyle 22.700 seviyesinden aşağı sarkacak görünümde ana destek 22.000 bölgesinde bulunuyor. Bu nedenle alım için hacim görmek ve acele etmemek gerekirken, Bitcoin’de bir süre daha yatay hareketler izleyebiliriz. Fakat mart ayında Ethereum’da Şangay güncellemesinin de negatif etkisini beklerken, Bitcoin’de şimdilik 22.700 – 23.700 arası yataylık beklenmekte. Bu nedenle 22.700 desteği gerisinde dikkat etmek ve olası sarkmalarda 21.700 seviyelerinin görülebileceği senaryosunu göz önünde tutmak gerekir.

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri