Blokzincir için yakın zamanda başlatılan bir token standardı nedeniyle Bitcoin (BTC) ağına işlenen Ordinals sayısında tüm zamanların en yüksek günlük sayısı kaydedildi.

Bitcoin Ordinals rakamların yüzde 83 artış var

Dune Analytics verilerine göre Bitcoin Ordinals, geçtiğimiz gün 58.179’a ulaşarak bir önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi 31.692’yi yüzde 83,5 oranında geride bıraktı.

Bu artışın ise mart ayı başlarında Domo adında sahte birzincir analisti tarafından Ordinals protokolü üzerinde Bitcoin Request for Comment (BRC-20) token’larının yaratılmasından kaynaklandığı düşünülüyor.

Yeşil renkle gösterilen günlük Ordinals metin sayısı. Kaynak: Dune Analytics

Ordinals’lar Bitcoin ağında metin, JPEG görüntüleri, PDF’ler, video ve ses formatları şeklinde veri taşıyan NFT benzeri dijital eserler iken, BRC-20 token standardı, Ethereum’un ERC-20 token standardına benzer şekilde token sözleşmelerini dağıtmak, token basmak ve token aktarmak için Ordinal yazılarını kullanır.

Ordinals ve BRC-20 token’larının Bitcoin’e gelişinin ise 14 Kasım 2021’de faaliyete geçen Taproot soft fork’u sayesinde gerçekleştiğini belirtmekte fayda var.

Ordinals odaklı bir podcast’in sunucusu olan Leonidis.og’a göre, geçtiğimiz günkü kayıtların 55.000’den fazlası metin tabanlı Ordinals şeklindeydi ve bunların çoğu BRC-20 belirteçleri ile temsil ediliyordu.

Metin tabanlı Ordinals’lar olarak sınıflandırılan BRC-20 token’ları Bitcoin’de en sık yazılan Ordinal’dır. Kaynak: Dune Analytics.

Leonidis attığı bir tweet’te 2 Nisan’daki artışın, son birkaç gün içinde piyasaya sürülen BRC-20 token’larıyla etkileşim kurmak için kullanılan yeni araçlardan kaynaklandığını açıkladı.

“BRC-20 bir ay önce piyasaya sürüldüğünde çok büyük bir heyecan vardı ama sonunda bu heyecan azaldı. Bu durgunluk sırasında, geliştiriciler BRC-20 ile etkileşimi çok daha kolay hale getirmek için araçlar geliştirdiler ve şimdi ATH’nin ilgisini görüyoruz. Bunu daha önce de söyledim ve yine söyleyeceğim. Kullanıcı deneyimi önemlidir!”

Öte yandan bu yeni araçlar arasında Ord.io, UniSat Wallet ve BRC-20.io bulunduğunu da belirtmekte fayda var. BRC-20.io’ya göre, BRC-20 standardının oluşturulmasından bu yana 1.600 token yaratıldı.

Ayrıca en popüler BRC-20 token’ları arasında şu anda 2,5 milyon dolar, 2,1 milyon dolar ve 900.000 dolar piyasa değerine sahip olan “pepe”, “ordi” ve “punk” mevcut.

Son 24 saat içerisinde çoğunlukla wzrd, domo, BAYC, meme ve pups token’larından olmak üzere 42.700’ün üzerinde BRC-20 tokenı basıldı.

Bitcoin token’ları, BRC-20 standardı aracılığıyla artık Ethereum ERC-20 token’larına benzer şekilde pazar yerlerinde alınıp satılabilecek. Kaynak: BRC-20.io

BRC-20 token’larının piyasa değeri şu anda 10 milyon doların altında seyrederken, dijital varlık yatırım firması Galaxy Digital Bitcoin NFT piyasasının 2025 yılına kadar 4,5 milyar dolara ulaşabileceğine inanıyor.

Bitcoin topluluğu ise Ordinals’ın Bitcoin ekosistemi için uygun olup olmadığı konusunda hala bölünmüş durumda. Dan Held gibi savunucular Bitcoin üzerinde daha fazla finansal kullanım alanı sunduğunu öne sürerken, diğerleri Satoshi Nakamoto’nun eşler arası bir nakit sistemi olarak Bitcoin vizyonundan uzaklaştığını öne sürüyor.

chat sohbet net Antalya tente