Coinglass’ın verilerine göre, BTC/USD paritesi son dört hafta neredeyse hiçbir oynaklık yaşamadı.

Bitcoin’in geçmişe kıyasla daha az volatil olduğunu söylemek, Şubat ayını anlatırken yetersiz kalıyor.

Çoğunlukla makroekonomik verilerden kaynaklanan iniş ve çıkış trendine rağmen, Bitcoin, fiyat açısından ayı neredeyse başladığı yer olan 23.500 dolar seviyelerinde kapattı.

Bu, Bitcoin’in hisse senetleri emtialar ve bazı fiat para birimlerinden daha istikrarlı bir yapıda olduğu anlamına gelir.

Bitcoin, yoğun volatilite sebebiyle zayıf bir değer deposu olarak eleştirildiğinden bu kripto para birimi için çok büyük bir başarı anlamına gelmemektedir. 

Bununla brilikte boğalar, Ocak ayındaki %40’lık artışın ardından, her satoshi’yi koruyabilmek için fiyatı aşağıda tuttu.

Coinglass’ın verilerine göre, istikrar açısından hiçbir ay Şubat 2023’e yaklaşamadı. Bu, Şubat ayını en az volatil olan ay olarak öne çıkarıyor.

Bitcoin monthly returns chart (screenshot). Source: Coinglass

Cointelegraph Markets Pro ve TradinView’dan alınan verilere göre, Mart ayı trendi çoktan değiştirdi ve yazı kaleme alındığı sırada BTC/USD %2,9 oranında artış gösterdi.

BTC/USD 1-month candle chart (Bitstamp). Source: TradingView

Bitcoin volatilitesi: Her şey göründüğü gibi değil

Bu arada, günlük hareketler baz alındığında Bitcoin’in genel dürümü kesinlikle farklı görünüyor.

Cointelegraph’ın bildirdiği üzere borsa sipariş defterleri, en büyük BTC trader’larından bazılarının volatiliteyi artırma çabası gösterdiklerini ortaya koyuyor.

Tablo, balinaların fiyat hareketini nasıl etkilemeye çalıştığını gösteriyor.

BTC/USD order book data (Binance). Source: Material Indicators/Twitter
chat sohbet net Antalya tente