2023 yılında Bitcoin (BTC) ve Cathie Wood’un Coinbase (COIN) yatırımı, nihayet Warren Buffett’ın Brezilya’nın fintech devi Nubank’taki (NU) çok konuşulan kripto tahmininden daha iyi performans gösteriyor.

Bitcoin vs. NU ve COIN

17 Mart itibarıyla, Bitcoin fiyatı 2023’ün ,ilk günlerinden bu yana  yüzde 55 değer kazandı. Nubank ise bu süreç içerisinde yalnızca yüzde 26 oranında artış gösterebildi. Bununla birlikte Coinbase’in hisse senedi (COIN) gibi kriptoya yatırım yapan bir başka yatırım aracı olarak yüzde 100’ün üzerinde artış göstererek üçü arasında en büyük yükselişi kaydetti.

BTC/USD ve COIN’e karşı NU’nun yıllık performansı. Kaynak: TradingView

Bununla birlikte, Buffett’ın yatırımı son 12 ayda COIN’den daha iyi performans gösterdi.

17 Mart itibariyle NU, COIN’in yüzde 61,76’lık düşüşüne kıyasla yıllık ortalama yüzde 38 değer kaybederken, bu oran Bitcoin’in aynı dönemdeki yüzde 37’lik kaybına neredeyse eşit.

Warren Buffett neobanka yatırımına sadık kaldı

Buffett’ın yatırım şirketi Berkshire Hathaway, Temmuz 2021 ve Şubat 2022’de iki ayrı turda 1,50 milyar dolar değerinde A sınıfı Nubank hissesi satın aldı.

Bilindiği üzere Buffet, kripto varlıklar konusunda olumsuz tutumlara sahip. Nubank’ın Nucripto isimli kanatlarından biri aracılığıyla hizmet sunması pek çok kişi için sürpriz oldu. Ayrıca Mayıs 2022 tarihinde de banka, net varlıklarının yüzde 1’ini Bitcoin’e yatıracağını söylemişti.

Nubank o zamanlar yaptığı açıklamada, “Bu hamle, şirketin Bitcoin’in bölgedeki finansal hizmetleri bozma konusundaki mevcut ve gelecekteki potansiyeline olan inancını güçlendiriyor” ifadelerini kullanmıştı.

Ancak Berkshire’ın son yıllık kazanç raporuna göre, Nubank’ın kripto yatırımına ve NU’nun fiyat düşüşüne rağmen, Buffett tek bir hisse bile satmadı.

NU’yu zorlu bir piyasada tutmaya devam etme kararı büyük olasılıkla Nubank’ın Latin Amerika bankacılık sektöründeki büyümesiyle aynı zamana denk geliyor.

Nubank’ın ana şirketi Nu Holdings, 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 140 gelir artışı ve aktif müşteri sayısında yüzde 38’lik bir artışla başarılı bir yıl geçirdi.

Cathie Wood 2023’te COIN’i ikiye katlayacak

Nubank hakkında yukarıda bahsettiklerimiz, Coinbase’in 2022’deki kazancı için ne yazık ki söylenemez. Coinbase hissesinin, bir önceki yıla göre gelirlerinde yüzde 57’lik bir düşüş mevcut.

İlginizi çekebilir: Cathie Wood: “Kriptolar, ABD’li bankaların çöküşünde güvenli liman oldu”

Ne var ki ARK Invest CEO’su Cathie Wood, 2023’te ARK Yeni Nesil İnternet ETF’si (ARKW) ve ARK İnovasyon ETF’si (ARKK) aracılığıyla COIN hisseleri satın almaya devam etmekten çekinmiyor gibi görünüyor. Ark Invest’in, özellikle COIN alımları, bu yıl şimdiye kadar satın alınan tüm hisse senetlerinin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturuyor.

ARK ETF portföylerindeki COIN ağırlığı. Kaynak: Ark Invest

Sonuç olarak Coinbase hissesi, yaklaşık 670 milyon dolar ile Wood’un en büyük beşinci yatırımı olmuş durumda.

Bitcoin tutmak daha iyi bir strateji mi?

Öte yandan Bitcoin’in fiyat performansının Coinbase ve Nu Holdings’in piyasaya çıkışıyla karşılaştırılması, BTC’nin yalnızca düzenli olarak hisse senetlerinden değil, aynı zamanda kriptoya yatırım yapan hisse senetlerinden de daha iyi performans gösterdiğini doğruluyor. 

Ancak genel olarak, Bitcoin tutmanın uzun vadede daha iyi bir strateji olduğu ve muhtemelen geleneksel hisse senetlerinden daha fazla yukarı yönlü potansiyele sahip olduğu ise aşikar.

Özellikle NU, Aralık 2021’de piyasaya çıkışından bu yana yüzde 50’den fazla düşüş yaşadı. O zamandan bu yana ise BTC aynı dönemde yüzde 44’lük bir düşüşle daha iyi bir performans sergiledi.

NU’nun piyasaya çıkışından bu yana BTC’ye kıyasla getirileri. Kaynak: TradingView

Benzer şekilde COIN de Nisan 2021’deki halka arzından bu yana yüzde 80 değer kaybetti. Ancak aynı düşüş döngüsünde Bitcoin yalnızca yüzde 50 civarında değer kaybederek Coinbase ve Nu Holdings gibi kriptoya yatırım yapan hisse senetleri karşısında genel olarak daha iyi bir performans sergiledi.

Bu haber yatırım tavsiyesi ya da önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular bir karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

chat sohbet net Antalya tente