Kripto topluluğu ve önemli yatırımcıların birçoğu, Bitcoin piyasa arzını yarıya indiren ve dört yılda bir gerçekleşen Bitcoin yarılanmasına odaklanmaya başladı. Nisan 2024 tarihinde gerçekleşmesi beklenen bir sonraki yarılanma ile birlikte Bitcoin madencilik ödülü blok başına 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye düşecek.

Binance CEO’su Chang Peng Zhao, bir sonraki BTC yarılanmasına sadece 135 gün kaldığını herkese hatırlatmak amacıyla X (eski adıyla Twitter) hesabından bir paylaşımda bulundu. 

Tarihsel olarak, yarılanmanın ardından artan talep sırasında arzın yarılanması nedeniyle yeniden şekillenen arz-talep dinamikleriyle BTC fiyatı, yarılanma zamanına yaklaşıldıkça yükselişe geçmeye başlıyor. 

Mayıs 2020’deki yarılanma ile başlayan son boğa döngüsünden neredeyse iki ay önce BTC fiyatı 10 bin dolar seviyesinde seyrediyordu. Bununla birlikte, yarılanma öncesi yükseliş ivmesiyle birlikte BTC fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19 bin doları da aştığı görüldü. Yarılanmanın ardından BTC fiyatı parabolik bir ivme yakaladı ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69 bin dolara çıktı. 

Analaist Rekt Capital de BTC boğa döngüsünün farklı aşamalarını detaylandırmak amacıyla paylaşımlarda bulundu. Analist, zaman çizelgesini yarılanma öncesi ve yarılanma sonrası olaylara ayırdı ve yarılanmadan yaklaşık 60 gün önce, yatırımcıların “haberi satmak” amacıyla “söylentiyi satın alma” eğiliminde olacakları için yarılanma öncesi bir ralli daha gerçekleşebileceğine dikkat çekti. 

Buna karşın yarılanma öncesi dönemdeki coşkulu fiyat artışını, yarılanma zamanında bir geri çekilme izleyebilir. 2016 yılında yarılanma öncesi geri çekilme yüzde 38 iken son yarılanma öncesi geri çekilme yüzde 20 olmuştu.  

Yarılanma öncesi geri çekilmeyi, BTC fiyatının akümüle olmaya başladığı birkaç aylık dönem izlemişti. Birçok yatırımcı bu aşamada can sıkıntısı, sabırsızlık ve yarılanmanın hemen ardından BTC yatırımlarında önemli sonuçlar elde edememenin yarattığı hayal kırıklığı nedeniyle sarsılmıştı. 

Bitcoin yarılanma döngüsü aşamaları. Kaynak:X 

Akümülasyon aşamasını, Bitcoin’in yeni zirvelere ulaştığı parabolik dalgalanma takip etmişti. Bu aşamada Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşma yolunda hızlı adımlar atmaya başlamıştı. 

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri