En popüler kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), Fed açıklamasının ardından yükseliş ivmesini kaybetti.

Bitcoin, 2023’te S&P 500 şirketlerinin yüzde 97’sinden daha iyi performans gösterdi. Kripto piyasasındaki mali kriz ve birkaç büyük bankacılık kurumunun çöküşünden sonra Bitcoin, Mart 2023’te Amerika Birleşik Devletleri’ndeki önde gelen 500 ticaret şirketinin neredeyse yüzde 100’ünden daha iyi sonuçlar kaydetti.

10 Mart’tan bu yana, Bitcoin‘in işlem fiyatı yüzde 37,06 düşüş yaşadı. Bu yılki dönüşte ise fiyat, yüzde 72’nin üzerinde artış gösterdi. BTC, aynı zamanda yılbaşından bu yana S&P 500 şirketlerinin yüzde 97’sinden daha yüksek (YTD) getiriler kaydetti.

S&P 500’de ise sadece 12 şirket YTD getirilerinin yüzde 35’i ile eşiği geçmeyi başardı. Bu da Bitcoin’in FedEx (yüzde 27,2 YTD getirisi), Apple (yüzde 19,3 YTD getirisi) ve Amazon’dan (yüzde 17,5 YTD getirisi) daha iyi performans gösterdiği anlamına geliyor.

Bitcoin fiyatı 28 bin doların altına düştü

Bitcoin, geçen haftanın sonunda 28.000 dolara ulaştıktan sonra 20 Mart Pazartesi günü yükseliş ivmesini kaybetti. ABD Merkez Bankası Fed’in 22 Mart Çarşamba günü açıkladığı 25 baz puanlık faiz artışı kararının öncesinde yatırımcılar durgunlaşırken, fiyat 28 bin dolar civarında inişli çıkışlı bir hareket kaydetti.

Pazartesi günü erken saatlerde Bitcoin’in işlem fiyatı 28.400 dolar civarındaydı. Fed, ABD dolarının istikrarlı akışını sağlamak için diğer beş büyük merkez bankasıyla işbirliği yaptığını duyurdu. Bankanın yaptığı duyurunun ardından Bitcoin fiyatı 28 bin doların altına düştü.

Veri sağlayıcı Truflation’ın CEO’su Stefen Rust, fiat bankacılık sistemine olan inancın hızla azaldığını ve tek alternatifin Bitcoin olduğunu belirtti. Bitcoin’in hızlı yükselişinin bankacılık sektöründe daha fazla sorunun gizlendiğine dair bir korku işareti olduğunu da sözlerine ekledi.

CoinMarketCap’e göre, yazım sırasında Bitcoin’in fiyatı son 24 saateki yüzde 2.06’lık artışla 28.288 dolardan işlem görüyor.

chat sohbet net Antalya tente