Blokzincir ve kripto para ekosistemi, bu yıl da Paris Blockchain Week Summit 2023’te (PBWS 2023) bir araya geldi. Ekosistemin Avrupa’daki en önemli etkinliklerinden biri olan PBWS, onlarca ekosistem temsilcisinin katıldığı oturumlarla yine ses getirdi. Bitcoin’den diğer altcoin’lere, blokzincir teknolojisinden metaverse’e, birçok konu masaya yatırıldı. Tether yöneticisi Paolo Ardonio, 4NK’dan Nicolas Cantu, blockchain.com’dan Nic Cary ve KuCoin’in yöneticisi Alicia Kao, Bitcoin’in kullanıcılar için sunduğu değeri konuşmak için ana sahneye çıkan isimler oldu. 

Bitcoin’in oluşturduğu değer, borsaların rolü ve dahası

Başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere Bitcoin, kullanıcılar için oluşturduğu değer bakımından her geçen gün daha önemli hale geliyor. Dünyanın içinde bulunduğu ekonomik koşullar düşünüldüğünde, Bitcoin’in yeri her geçen gün daha da sağlamlaşıyor diyebiliriz. 

KuCoin’in yöneticisi Alicia Kao da önemli isimlerle birlikte katıldığı oturumda bu konuya dikkat çekti. Bitcoin kullanıcılarının tüm dünyadaki 4,6 milyarlık internet kullanıcısından çok daha farklı olduğunun altını çizen Kao, Bitcoin’de ağ etkisi oluşturmanın önemini vurguladı:

“Bitcoin ağına daha fazla insan katıldıkça, ağ etkisi nedeniyle, değeri ve faydası da büyük olasılıkla artacaktır. Bu, Bitcoin ekosistemine daha fazla kullanıcı katıldıkça ağın toplam değerinin arttığı ve daha fazla kullanıcının katılmasını daha değerli hale getirdiği anlamına geliyor”

Oturum yaklaşık 40 dakika sürdü. Kullanıcıların Bitcoin’e alışmasında borsaların rolü, finansal katılım ve benimsenme de konuşulan konular arasında yer aldı. Ek olarak, merkezi borsaların (CEX’ler) kripto kabulündeki rolü de yine mercek altına alındı. Kao, CEX’lerin erişilebilirliği artıracağına inandığını vurguladı. Ayrıca Kao’ya göre, merkezi borsaların, kripto varlıkların ticaretini basitleştirmesiyle ve kullanıcıları Bitcoin’in temel teknolojisi konusunda eğitmesiyle öne çıktığına dikkat çekti. 

Oturumda finans ve ticaretin geleceğinin şekillendirilmesinde blokzincir teknolojisinin ve lider kripto para biri Bitcoin dahil diğer kripto para birimlerinin artan öneminin altını çizdi. Hızla gelişen sektörün sunduğu zorlukları ve fırsatları doğru şekilde değerlendirebilmek için sürekli olarak işbirliği yapılması gerektiği ve burada inovasyon ihtiyacı da öne çıkarıldı. 

chat sohbet net Antalya tente