Jerome Powell’ın olası faiz artırımlarına ilişkin açıklaması, küresel kripto piyasasında yüzde 1,5’lik bir düşüşe yol açtı ve toplam kripto para piyasa değeri 1,06 trilyon dolara geriledi. Bitcoin, Powell’ın açıklamaları ve 10 yıllık tahvil getirilerindeki artış nedeniyle bu yazının hazırlandığı sıralarda yatay işlem görüyor. 

Federal Rezerv’in yorumları, kripto piyasası da dahil olmak üzere çeşitli piyasalarda satışları tetikledi. Kripto korku ve açgözlülük endeksi 4 puan düşerek 43/100’e geriledi ve yatırımcılar arasında korkuya işaret etti.

Öte yandan, ABD Doları için Federal Rezerv’in şahin duruşuna atfedilen iyimser görünüm, Bitcoin’in fiyatı üzerinde ek baskı oluşturuyor. Fed’in kısa süre önce faiz oranlarını 22 yılın zirvesinde, yüzde 5,25 ila yüzde 5,50 aralığında tutmayı tercih ettiği ve bunun beklentilerle uyumlu bir hareket olduğu yaygın olarak biliniyor. Fed, resmi açıklamasında, devam eden enflasyon endişeleri nedeniyle yıl sonuna kadar bir faiz artırımı daha yapılabileceğini ima etti.

Ayrıca, politika yapıcılar gösterge faiz oranının önümüzdeki yıl yüzde 5,1 civarında seyredeceğini tahmin ederek, 2024 yılında başlangıçta öngörülen dört faiz indiriminden yalnızca iki faiz indirimine işaret etti. 

Bitcoin fiyatı olumsuz etkilendi

Federal Rezerv’in şahin pozisyonu, potansiyel faiz oranı artışları ve güçlenen ABD Doları ile birleşerek Bitcoin’in fiyatını olumsuz etkiledi. Bu bağlamda, yatırımcılar doları Bitcoin’e kıyasla daha cazip bir varlık olarak algılayabilir ve bu da potansiyel olarak kripto paralara olan talebin azalmasına ve Bitcoin’in değerinin düşmesine yol açabilir.

Diğer taraftan ise Bitcoin ETF onayı Bitcoin fiyatını yükseltebilir. Daha geniş ekonomik ortamdaki zorluklara rağmen Bitcoin, Amerika Birleşik Devletleri’nde spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) sürekli takibi yoluyla sağlam bir zemin kazanma potansiyeline sahip. Bununla birlikte, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bu ETF’leri önümüzdeki altı ay içinde onaylama olasılığının neredeyse yüzde 70 olduğunu belirtmek gerekir. 

Bu onay önemli bir katalizör görevi görebilir ve Bitcoin’in fiyatını yaklaşık yüzde 20 oranında artırabilir. Finans dünyası bazı zorluklarla karşı karşıya olsa da ABD’de Bitcoin ETF’lerini tanıtmak için devam eden çabalar Bitcoin’in yükseliş kazanmasına gerçekten yardımcı olabilir. 

Bitcoin ETF’leri için potansiyel SEC onayı haberi, artan kurumsal ilgiye işaret ederek ve Bitcoin’i ana akım bir yatırım olarak meşrulaştırarak Bitcoin’in fiyatını önemli ölçüde artırma potansiyeli taşıyor.  Bu da muhtemelen kripto para piyasasına daha fazla sermaye çekecek ve böylece değerini artıracaktır.

Çin Yuanı değer kaybetmeye devam ederken Bitcoin popülerlik kazanıyor

Çin Yuanı’nın zayıflaması ve ülkeden sermaye kaçışının son yedi yılın en yüksek seviyesine ulaşması nedeniyle Bitcoin (BTC) önümüzdeki aylarda Çin’den önemli yatırımlar alabilir. Çinli yatırımcılar bu süre zarfında tanıdık ve erişilebilir bir seçenek olarak Bitcoin’e yönelebilir. Ancak, yuanın düşüşü, güçlü ABD ekonomisine kıyasla durgun ekonomiden kaynaklanıyor.

Uzmanlar, yerel şirketlerde büyüme olmaması ve yuan üzerinde devam eden baskı nedeniyle yatırımcıların Çin dışında fırsatlar arayabileceğini ve kripto paranın uygulanabilir birkaç seçenekten biri olabileceğini tahmin ediyor. 

Bu eğilim Bitcoin’i potansiyel olarak artırabilir, ancak sıkı sermaye kontrolleri hala bir zorluk teşkil ediyor.

Bitcoin fiyat analizi

Teknik dinamikler değerlendirildiğinde, Bitcoin’in 26.600 dolarlık önemli destek setini aşarak yüksek volatilite içinde seyrettiği görülüyor. Bu eşik bir zamanlar bir direnç bariyeri olarak hizmet etmişti.

26.650 doların altına indikten sonra Bitcoin, 26.300 dolardaki acil desteğine yaklaşıyor. Düşüş devam ederse Bitcoin 25.511 doları hedefleyebilir. Tersine, 27.000 doları aşması onu 27.500 dolara yükseltebilir. 

Bu yazının hazırlandığı sıralarda Bitcoin, son 24 saatteki yüzde 2,15’lik düşüşle 26.562 dolardan işlem görüyor.

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri