Kripto para piyasasında 2022 yılında çöküşlerin ardından 2023 ilaç gibi geldi. Yeni yıl ile birlikte Bitcoin (BTC) kendi çapında adeta bir ralli yaptı. 2023’ün ilk günlerinden bu yana yüzde 48 değer kazanan BTC, piyasa değerini de bir hayli yukarı çekti.  

Bitcoin (BTC), Visa’yı geride bıraktı

Bitcoin’de meydana gelen fiyat artışları, piyasa değerini 470 milyar dolara kadar çıkardı. Ne var ki bu rakam, finansal hizmetler devi Visa’nın piyasa değerini de sollamış oldu. CoinMarketCap verilerine göre Visa, 469 milyar dolarlık piyasa değeri ile Bitcoin’in piyasa değerinin gerisinde kaldı.  

BTC ve Visa’nın piyasa değeri. Kaynak: CoinMarketCap.

Ancak bu durum ilk defa yaşanmıyor. Bitcoin’in piyasa değeri üçüncü defa Visa’ya geride bıraktı.

Bununla birlikte BTC’nin ilk Visa’yı sollayışı, Aralık 2020 tarihinde gerçekleşti. O zamanlar BTC fiyatı 25.000 dolar seviyelerindeydi. Bitcoin piyasa değerinin Visa’nın piyasa değerini geçmesi ise BTC’nin Eylül 2020’de 10.200 dolardan, tam 7 ay içerisinde 63.170 dolara yükseliş kaydettiği dönemde meydana geldi. 

Bu liderlik ise Kasım 2022’de FTX’te meydana gelen çöküş ile birlikte sekteye uğradı. Bilindiği üzere FTX’te yaşanan 6-10 Kasım arasındaki tarihler 100 milyar dolar silindi.  

O dönemlerde ise Bitcoin’in toplam piyasa değeri 408 milyar dolardı. O zamandan bu yana ise Bitcoin 65 milyar dolar daha biriktirdi ve yeniden Visa’yı geride bırakmayı başardı. 

Ayrıca BTC ve Visa arasında 1 milyar dolarlık küçük bir fark göz önüne alındığında ise ikisinin de birbirini belirli aralıklarda geride bıraktığını da söylemekte fayda var. 

Öte yandan Bitcoin’in piyasa değeri Mastercard’ın piyasa değeri ile karşılaştırıldığında ise Google Finance verileri, Mastercard’ı üçüncü sıraya atmış durumda. Mastercard’ın piyasa değeri ise şu anda 345,24 milyar dolar civarında. 

Son olarak haberin kaleme alındığı andan itibaren Bitcoin fiyatı 24.400 dolar seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.  

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri