İflas eden kripto kredi şirketi BlockFi, Kaliforniya’daki müşterilerine 100.000 dolardan fazla para iadesi yapmayı kabul etti. 

BlockFi, Kaliforniya’daki müşterilerine geri ödmek yapacak

Kaliforniya Finansal Koruma ve İnovasyon Departmanı geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, soruşturmanın Kaliforniya’daki en az 111 borçlunun 11 Kasım ile 22 Kasım arasında yaklaşık 103.471 dolar kredi geri ödemesi yaptığını tespit ettiğini söyledi.

Mali denetim kurumu, BlockFi’ın borçlulara, BlockFi kredilerini geri ödemeyi durdurabileceklerine dair zamanında bilgilendirme yapmadığını iddia etti.

Yayınlanan belgelere göre BlockFi, 24 Şubat’ta mahkemeye sunduğu bir dilekçeyle iflas mahkemesinden bu ödemeleri borçlulara iade etmek için izin istedi.

Önergenin kabul edilmesi halinde ise geri ödemelerin yapılması ve duruşmanın da 19 Nisan’da gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Mahkemeye sunulan DFPI anlaşmasından alıntı. Kaynak: DFPI

Bu arada DFPI, BlockFi’ın iflas ve iptal davaları devam ederken, Kaliforniya Finansman Yasası (CFL) lisansının geçici olarak askıya alınmasını kabul ettiğini açıklığa kavuşturdu.

DFPI belgelerine göre, bu talebin kabul edildiği senaryoda BlokFi, hizmet sağlayıcısını, faiz ve gecikme ücretlerini ve 10 Kasım’da faaliyetlerini askıya almasının ardından ödenen tüm fonları da dahil olmak üzere borçluların ödemelerini zamanında iade etmeye yönlendirmeyi kabul etmiş olacak.

Düzenleyici kurum, iflas mahkemesi tarafından aksi yönde bir karar alınmadıkça, BlockFi’ın geçici askıya alma anlaşmasının, aracılarının Kaliforniya müşterileri için krediler, faiz ödemeleri ve vade dahil olmak üzere herhangi bir ödemeyle ilgili herhangi bir gecikme ücreti talep etmemesi, haczetmemesi veya değerlendirmemesi için geri ödemelerin tahsilini duraklatmaya devam edeceği anlamına geldiğini söyledi.

Öte yandan BlockFi, Kaliforniya vatandaşlarının kredi puanlarına zarar verebilecek herhangi bir işlem yapmamayı kabul ettiğini bildirdi.

chat sohbet net Antalya tente