Kripto para piyasası, 2022 yılından bu yana ağır şekilde düzenleyicilerin basısı altında. Özellikle Bitcoin (BTC) 2023 yılının başlarında muazzam bir yükseliş gerçekleştirdi.

Ancak bir süredir düşüşte olan BTC, geçtiğimiz mart ayında ABD’de yaşanan bankacılık kriziyle birlikte yeniden yükselmeye başladı ve 29.000 dolar seviyelerine kadar çıktı. 

Bitcoin (BTC) dokunulmaz

Bloomberg’in kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone ise kripto sektöründe devam eden düzenleyici baskılara rağmen Bitcoin için “dokunulmaz” ifadelerini kullandı. McGlone, ayrıca kriptoya yatırım yapmayanları ise “aptal” olarak değerlendirdi.

McGlone, kripto podcast sunucusu Scott Melker ile geçtiğimiz gün yaptığı bir yayın sırasında, Ethereum (ETH) gibi diğer kripto para birimlerinin aksine, Bitcoin’in daha merkeziyetsiz olduğu için düzenleyiciler tarafından yok edilemeyeceğini savundu.

McGlone, “Düzenleyicilerin tüm kripto alanını baskı altına alması konusunda çok fazla küçümseme var ve Bitcoin’in öne çıktığı en önemli şey de bu” ifadelerini kullandı. 

“Buna hiçbir şey yapamazsınız, onu ortadan kaldıramazsınız ve bu eşi benzeri görülmemiş bir şey; dokunulmaz.”

SEC, kripto endüstrisinin üzerine çok geldi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) stake hizmetleri nedeniyle kripto borsası Kraken‘e karşı suç duyurusunda bulunması ve ardından stablecoin ihraççısı Paxos‘a Binance USD (BUSD) üzerinden dava açmasıyla birlikte kripto sektörü son zamanlarda ABD’de bir baskı dalgasıyla karşı karşıya kaldı. SEC ayrıca, emanetçi olarak faaliyet gösteren kripto firmalarını hedef alan kural değişiklikleri önerdi.

Öte yandan McGlone, BTC‘nin hala yükseliş sürecinde olduğunu, ancak olası bir durgunluk halinde de diğer kripto para birimleriyle birlikte tekrar geri çekilebileceğini belirtti.

Geçtiğimiz ocak ayında, zorlu makroekonomik koşullar ve faiz oranı artışlarından kaynaklanan baskı nedeniyle BTC‘nin henüz öngörülen yükselişi göremeyebileceği konusunda uyarıda bulundu.

McGlone’a göre Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) geçtiğimiz günlerde aldığı günlük petrol üretimini azaltma kararı resesyon ihtimalini ve ABD Merkez Bankası’nın enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını artırmasını daha olası kılıyor.

“Bu sabah görüşme yaptık ve ekonomistimiz Anna Wong dedi ki, evet, baz senaryoları resesyonun 3. çeyrekte başlaması yönünde.”

Öte yandan McGlone, kriptoya yatırım yapma riskini göze almak ya da onun önünde durmaya çalışmak ciddi anlamda aptallık.

“Bitcoin için basitçe baktığım en önemli şey, eğer bir para yöneticisiyseniz, neden bu devrim niteliğindeki varlığın bir kısmına sahip olmama riskini alasınız ki, özellikle de çok tartışmalı olduğu için en azından bir kısmına sahip olmak istersiniz çünkü tarih boyunca bir aptal gibi görünmek istemezsiniz”

chat sohbet net Antalya tente