BM Genel Sekreteri Guterres 6 yıl sonra Irak'ta

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Irak’ta barışı, insan haklarını ve Iraklılar için sürdürülebilir bir kalkınmayı sürdürme çabalarını desteklemek üzere 6 yıl sonra ilk kez Irak’a geldi. Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile bir araya gelen Guterres daha sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Daha önce de birçok kez başkent Bağdat’a geldiğini fakat bu sefer dayanışma ziyareti için Irak’ta bulunduğunu söyleyen Guterres, “Irak halkı, Irak’ın demokratik kurumları ve BM’nin ülkede bulunan kuruluşları ile dayanışmayı destekleyen ve Iraklıların karşı karşıya olduğu zorlukların üstesinden gelebileceklerine olan güvenimi ifade ettiğim bir dayanışma mevcut. Irak halkına büyük bir hayranlığım var. Ülke içinde yerinden edilmiş Iraklılarla birkaç kez tanışma fırsatım oldu. Ayrıca Ürdün ve Suriye’deki Iraklı mültecileri de ziyaret etme fırsatım oldu. Hükümetin ülke dışındaki Iraklıların dönmesine izin vermek için gösterdiği çabaları da takdir etmek istiyorum. Elbette biz de bu çabaları tam olarak destekleyeceğiz. Irak halkıyla dayanışma içinde olduğumu bir kez daha belirtirken, Irak’ın demokratik kurumlarla barış ve refah içinde bir geleceğe sahip olmasını umut ediyorum” dedi.

FBI sessizliğini bozdu... ABD'den koronavirüsün kaynağına ilişkin peş peşe açıklamalar!

FBI sessizliğini bozdu… ABD’den koronavirüsün kaynağına ilişkin peş peşe açıklamalar!

BM Genel Sekreteri Guterres’in ziyareti kapsamında, Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani ve diğer hükümet yetkilileri ile bir araya gelmesi bekleniyor. Guterres, başkent Bağdat’taki gençlik ve kadın hakları grupları ve BM personeli ile de görüşmeler gerçekleştirecek. Guterres’in yarın ise ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin kaldığı bir kampı ve Irak’ın kuzeyinde bulunan bir rehabilitasyon merkezini de ziyaret etmesi öngörülüyor. Bağdat’tan Erbil’e gidecek olan Guterres burada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yetkilileri ile görüşme gerçekleştirecek.

BM Genel Sekreteri Guterres, Irak’taki temaslarını tamamlamasının ardından Katar’ın başkenti Doha’ya geçerek, bu yıl 5.’si düzenlenen Az Gelişmiş Ülkeler (LDC5) zirvesine katılacak.

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri