Sızdırılan gizli Birleşmiş Milletler (BM) raporu, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının 2022 yılında rekor miktarda kripto para çaldığını ortaya koydu. 

Kripto hack’larinin ele başı Kuzey Kore oldu

Reuters tarafından görülen BM raporunun, geçen hafta 15 üyeden oluşan bir Kuzey Kore yaptırım komitesine sunulduğu bildirildi. 

Raporda yalnızca Kuzey Kore bağlantılı hacker’ların, 2022 yılında 630 milyon dolar ila 1 milyar dolar değerinde kripto varlık çaldığı belirtildi. Buna ek olarak hacker’ların yabancı havacılık ve savunma şirketlerinin ağlarını hedef aldığı da tespit edildi. 

BM raporu, ayrıca siber saldırıların önceki yıllara göre daha karmaşık olduğunu ve çalınan varlıkların izini sürmeyi her zamankinden daha zor hale getirdiğinin altını çizdi. 

Bağımsız yetkililere göre ise BM Komitesi’ne sunulan raporda Kuzey Kore, hem siber finansla ilgili dijital ağlara erişmek hem de silah programları dahil olmak üzere potansiyel değere sahip bilgileri çalmak için giderek daha karmaşık siber teknikler kullandı. 

Blokzincir analiz şirketi Chainalysis tarafından yayınlanan bir rapora göre, en fazla hack saldırıları 1,6 milyar dolar zararla Kuzey Kore bağlantılı siber saldırılar tarafından gerçekleştirildi. 

Kuzey Koreli hacker’ların yıllara göre çaldığı kripto miktarı. Kaynak: Chainalysis

Analiz şirketi, ayrıca bilgisayar korsanlarını, son birkaç yılın en üretken hacker’ları olarak değerlendirdi. 

Chainalysis’e göre, söz konusu çalınan varlıkların 1,1 milyar dolarının DeFi protokollerinde gerçekleştirdi. Bu durumun ise 2022 yılındaki rekor DeFi saldırılarında itici güç olduğu ve daha fazla tetiklediği düşünülüyor. 

Chainalysis, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının çalınan fonların büyük bir miktarını kripto karıştırıcı protokollerine gönderme eğiliminde olduğunu ortaya çıkardı. Kaynak Chainalysis.

Chainalysis ayrıca DeFi protokollerinin yanı sıra, Kuzey Kore bağlantılı bilgisayar korsanlarının kripto karıştırıcı protokollerine büyük meblağlar gönderme eğiliminde olduğunu ortaya çıkardı. 

İlginizi çekebilir: Kuzey Koreli hackerlar 2022’de 620 milyon dolardan fazla kripto çaldı

Ne var ki ortaya çıkan raporların ardından Kuzey Kore, gerçekleştirilen siber saldırılardan sorumlu olmadığını defalarca yineledi. Ancak BM raporu, Kuzey Kore’nin birincil istihbarat bürosu olan Keşif Genel Bürosu’nun özellikle siber saldırılar için Kimsuky, Lazarus Group ve Andariel gibi çeşitli grupları kullandığını iddia etti. 

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler seo backlink backlink pack haber saati sabah haberleri Akşam haberleri fotokopi kiralama Yeni Sohbet Siteleri