Yatırımcılar, dikkatlerini dünyanın en popüler kripto para borsası Binance’e yönelik son düzenleyici baskıya çevirirken, borsanın yerel token’ı BNB, mart ayındaki tüm kazançlarını sıfırlayacak gibi görünüyor.

BNB fiyatı, son bir ayın en düşük seviyesinde

Geçtiğimiz gün akşam saatlerinde ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’ya dava açtı. CFTC’nin dava açma gerekçeleri arasında ise borsanın Binance’in Amerikalı kullanıcılarına yasadışı kripto türev hizmetleri sunduğu ve finansak faaliyetleri kolaylaştırdığı yer alıyor.

BNB ise, Binance ve Zhao’nun dava ile karşı karşıya olduğu haberi karşısında yüzde 5,5 değer kaybederek 305 dolar seviyelerine adar geri çekildi. Aynı şekilde Binance’in stablecoin’i BUSD de BNB’ye eşlik ederek yüzde 5,8 değer kaybetti. BUSD’nin bu performansı ise 13 Şubat tarihinden bu yana en kötü günlük performansı olarak değerlendirildi.

BNB/USD günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Ne var ki Binance CEO’su vakit kaybetmeden CFTC’nin iddialarını yalanladı. Zhao’dan gelen açıklamaların ışığında ise BNB’nin fiyatı 28 mart tarihinde bir nebze de olsa dengelendi. Ancak yine de BNB’nin, düzeleyici eylemlere verdiği tepki göz önüne alındığında, daha da değer kaybetme riski olduğu tahmin ediliyor.

Örneğin, New York düzenleyicisinin Şubat 2023’teki BUSD baskısı, BNB fiyatında yüzde 15’lik bir geri çekilmeye sebebiyet verdi.

BNB’nin 2022’den bu yana düzenleyici baskılara verdiği fiyat tepkisi. Kaynak: TradingView

Benzer şekilde BNB, Hollanda Merkez Bankası’nın Temmuz 2022’de Binance’e lisanssız kripto hizmetleri sunduğu için 3,4 milyon dolar ceza kesmesinin ardından yüzde 10,75’e kadar düşüş yaşamıştı. Buna ek olarak Şubat 2022’de ise borsanın baskı korkusuyla İsrail‘deki faaliyetlerini durdurmasının ardından BNB/USD çifti yüzde 25’lik bir değer kaybına uğramıştı.

Yükselen kama kırılımı devam ediyor

Binance-CFTC korkusu, daha önce geçtiğimiz şubat ayında ele alınan düşüş eğilimli bir tersine dönüş senaryosunu tetikledi.

İlginizi çekebilir: Binance, BUSD yasağının ardından işte bu stablecoin’lere yöneldi

Bu senaryo ise mart ayı sonuna doğru kırılması beklenen yükselen bir kama formasyonunu kapsadığı söylenebilir. Bu hareketlenmesnin BNB fiyatına yansıması ise yüzde 25’lik, yani 250 dolara kadar bir düşüş olabileceği düşünülüyor.

Yükselen kama kırılımı senaryosunu içeren BNB/USD günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Eş zamanlı olarak BNB’nin, aşağıda gösterildiği gibi günlük grafikte bir başka yükselen kama formasyonunun oluşması nedeniyle 200 dolara doğru bir geri çekilme yaşadığı söylenebilir.

BNB/USD günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Belirtilen sebeplerden dolayı da BNB fiyatının, mevcut seviyelerinden önümüzdeki nisan ayına kadar yüzde 30’luk bir düşüş yaşayacağı tahmin ediliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

chat sohbet net Antalya tente