Bu hafta kripto para sektöründe birçok önemli gelişme yaşandı, en çok dikkat çeken konuları sizler için derledik.

Geçtiğimiz Kasım ayında iflas ettiğini açıklayan FTX ile ilgili davalar sürüyor. Şirketin yeni yönetim kadrosu, mağdur müşterilere geri ödeme yapabilmek için çalışmalarına devam ediyor. FTX bu sebeple Bahamalar’da yer alan varlıkları kontrol altına alabilmek için dava açtı. Şirket, Bahamalar’daki varlıkları kontrol eden FTX Digital Markets’in bir paravan olduğunu iddia etti. FTX aynı amaç doğrultusunda, Sam Bankman-Fried’ın yatırım fonu Modulo Capital’e aktarılan 404 milyon dolarlık fonu geri alacağı bilgisi paylaşıldı

Kripto para borsası OKX, Kanada’daki operasyonlarını sonlandırdığını açıkladı. Şirket ayrıca, beşinci proof-of-reserve raporunu da yayımladı.

NFT wash trading, geçtiğimiz Şubat ayında %126 oranında arttı. Wash trading, sahte işlemlerle varlığın değerini artırmak için yapılan ticarete verilen isimdir. Hem geleneksel piyasalarda hem de kripto para piyasalarında yapılması yasaktır.

ABD’nin Florida eyaletinin valisi Ron DeSantis, CBDC’lerin ABD halkını izlemek ve davranışlarını kontrol etmek için üretileceğini savunarak bu varlıklara karşı olduğunu kesin bir dille ifade etti.

Belçika, kripto ile ilgili reklamlar için yeni önlemler aldı. Buna göre firmalar, kripto reklamı verirken kriptonun riski bir yatırım olduğunu vurgulamak durumunda kalacak.

Coinbase, Signature Bank’ın ağ sağlayıcısı Signet için desteğin sonlandırıldığını açıkladı.

Immutable ve Polygon Labs, ortaklık kurduğunu açıkladı.

ECB başkanı Christine Lagarde, CBDC’lerin stablecoin’lere kıyasla gizliliğe daha fazla önem verdiğini savundu.

OkCoin, New York ve Miami’nin yerel kripto paralarının işlemlerini askıya aldığını duyurdu.

ABD Senatörü Ted Cruz, mahremiyeti ön plana çıkararak CBDC’lere karşı yeni bir yasa tasarısı teklifi sundu.

Federal Rezerv, faiz oranını 25 baz puan artırdığını duyurdu.

WhatsApp’in rakibi Telegram, Tron ağında USDT stablecoin ödemelerinin destekleneceğini açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, faiz oranını sabit tuttuğunu açıkladı.

Terra kurucusu Do Kwon, bir başka Terra yetkilisiyle birlikte Karadağ’da yakalandı. Bundan kısa bir süre sonra ABD’li savcılar, Do Kwon’u dolandırıcılıkla suçladı.

Hindenburg Research, yayımlamış olduğu bir raporda, Jack Dorsey’in şirketi Block’u dolandırıcılığıyla suçladı.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, kripto para yanlısı milletvekillerinin seçilmesi için çağrıda bulundu.

Three Arrows Capital’in kurucularından Kyle Davies, kayıplara karıştı.

Binance, tüm spot alım satım işlemlerini askıya aldığını açıkladı. Borsa, kısa bir süre sonra para çekme işlemlerinin tekrar başlatıldığını açıkladı.

Regülatör faaliyetleri arttı

Regülatörlerin kripto para sektörüne uyguladığı baskı her geçen gün artıyor. Bu hafta içinde regülatörler birçok önemli hamleye imza attı.

Bununla birlikte bazı devlet yetkilileri de kripto sektörüne olan desteğini sürdürdü. Teksas milletvekili Cody Harris, Bitcoin madencilerini koruyan bir teklif sundu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Sushi’ye bir mahkeme celbi gönderdi. Ancak davanın kesin sebebi henüz belirsiz. SEC sektöre yönelik baskılarını sürdürdü ve Tron kurucusu Justin Sun’a da dava açtı. Sun, kayıtsız menkul kıymet satışıyla itham edildi. Regülatör, aynı dava içinde Lindsay Lohan, Jake Paul, Soulja Boy ve Austin Mahone gibi ismleri TRX ve BTT’nin yasa dışı bir biçimde reklamını yapmakla suçladı.

ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase, SEC’den bir Wells Bildirimi aldığını açıkladı. Bu uyarının ardından bir dava açılıp açılmayacağı belirsiz durumda.

SEC, kripto para yatırımcılarını uyaran bir bildiri yayımladı.

chat sohbet net Antalya tente