California semalarındaki gizemli ışıkların sırrı çözüldü – Dünya Haberleri

California semalarındaki gizemli ışıkların sırrı çözüldü

ABD’nin California eyaletinde geçtiğimiz cuma akşamı gökyüzünde tanımlanamayan üç cisim görüldü. Cisimlerin hızlan ilerlediği görüntüler sosyal medyada viral oldu.

Gizemli ışıklar California’nın birkaç bölgesinde görüldü. Twitter’da yayınlan görüntülerden birinde gizemli ışıkların akşam 9.30 civarında görüldüğü yazıyordu.

Vacaville bölgesinde başka bir videoda, dört asteroid ya da kuyruklu yıldıza benzeyen ışıkların ilerlediği görülüyor. Bu videonun da yayınlanma saati akşam 9.46 olarak görülüyor.

Videoyu paylaşan bir kişi, gizemli ışıkların saat 21:30’da San Ramon üzerinden güneydoğuya doğru giderken gördüklerini söyledi. Işıkların gökyüzünde 40 saniye kadar görüldüğü ve ardından kaybolduğu belirtiliyor.

Gökbilimci Jonathan McDowell, gizemli ışıkların ardındaki gerçeği açıkladı. McDowell’e göre, birçok insanın gördüğü gizemli ışıklar muhtemelen uzay çöplüğüydü.

Dünya’ya geri dönmek için yeterli yakıt veya enerjisi olmayan uydular ve diğer araçlar ve onlardan kopan parçalara uzay çöpü deniliyor. Bazı parçalar Dünya’nın hemen üzerinde alçak yörüngede, bazısı ise yüksek yörüngede, Dünya’nın atmosferinden binlerce mil uzakta seyrediyor.

Avrupa Uzay Kurumu, halihazırda 10 santimetreden büyük 36 bin 500 parça uzay çöpü olduğunu tahmin ediyor.

(Kaynak: Posta / Haber görsel: Jaime Hernandez / AP )

chat sohbet net Antalya tente