Cardano (ADA), 2015 yılında Charles Hoskinson tarafından kurulan ve blokzincir tabanlı bir akıllı sözleşme platformu olan üçüncü nesil bir kripto para birimi olarak oldukça büyük bir kitleye sahip. Cardano, ölçeklenebilirlik, sürdürülebilirlik ve güvenlik konularında diğer blockchain projelerine göre daha gelişmiş teknolojilere sahip olduğunu iddia ediyor. Ouroboros adlı özel bir Proof-of-Stake (PoS) algoritması ile çalışan Cardano, bu sayede daha düşük enerji tüketimiyle daha hızlı işlem süreleri sunmaktadır.

Cardano projesi, geliştirme aşamaları boyunca sürekli olarak yeni özellikler ve güncellemeler yayınlayarak önemli ölçüde büyüdü. Bu gelişmeler sayesinde platform, daha geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından benimsendi. Özellikle Alonzo hard fork güncellemesi ile akıllı sözleşmelerin kullanıma sunulması, projenin büyümesinde önemli bir rol oynamıştır. Son dönemde, Cardano’nun toplam dolaşımdaki arzı 30 milyar ADA’yı geçerek 34 milyar ADA’ya ulaştı.

Cardano’nun dolaşımdaki arzı 30 milyar ADA’yı aştı

IntoTheBlock’a göre bu hafta Cardano ağındaki büyük işlemlerin hacmi 30 milyar ADA’nın üzerine çıktı. Bu en son dokuz aydan daha uzun bir süre önce, 31 Mayıs 2022’de görüldü.

İşlem sayısı standart değerler içinde kalırken, artan işlem hacmi olduğunu belirtmekte fayda var. Bu hacim rakamlarını ADA’dan dolar cinsinden çevirirsek , neredeyse 11 milyar dolara eşit bir miktar olduğunu görüyoruz.

Bununla birlikte, ADA başına 0,345 ABD doları olan mevcut fiyatta, token sahiplerinin çoğunluğu, yani yüzde 76’sı kayıp yaşamaya devam ediyor. Toplamın yüzde 19,5’ine eşit olan yalnızca ADA’lı 861.060 adres kârlı olmaya devam ediyor. Son olarak, 196.250 adres sahibinin yüzde 4,45’i şu anda başabaş noktasında. Su altında kalmaları için Cardano jetonunun fiyatının 0,337 doların altına düşmesi gerekiyor.

chat sohbet net Antalya tente