Wrapped Bitcoin (wBTC) arzı, 27 Şubat’taki ikinci en büyük günlük yakma işleminin ardından Mayıs 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Şu anda iflas etmiş olan kripto kredi şirketi Celsius‘a bağlı toplam 11.500 wBTC (260 milyon dolar) yakılarak büyüme oranı negatife çevrildi. Wrapped token’ın mevcut toplam arzı 164.396 wBTC olup aylık büyüme oranı ise yüzde – 7,39.

wBTC’nin günlük basım ve yakımı. Kaynak: Dune

wBTC, Bitcoin’in değerini yansıtan ve Bitcoin (BTC) fiyatı ile 1’e 1 oranında sabitlenmiş Ethereum tabanlı bir ERC-20 token’ı olarak karşımıza çıkıyor. Bitgo, wBTC’yi 2019 yılında blokzincir birlikte çalışabilirlik protokolü Ren ve çok zincirli likidite platformu Kyber ile birlikte geliştirdi. wBTC, ayrıca 30’dan fazla üyeden oluşan merkeziyetsiz otonom organizasyon wBTC DAO tarafından yönetiliyor.

Yatırımcılar genellikle BTC’yi, wBTC ile takas etmek istediklerinde bir yakma işlemi başlatır ve saklama kuruluşlarını uyarırlar. Bir yatırımcı gerçek BTC’yi Bitcoin blokzincirinde kilitli olan bir saklama adresine aktarır. Gerçek BTC’yi aldıktan sonra ise saklama adresi Ethereum’da eşdeğer miktarda wBTC basar.

Ne var ki bir ERC-20 token’ı olması, wBTC’nin transferini normal Bitcoin’den daha hızlı hale getirir, ancak wBTC’nin en önemli avantajı Ethereum cüzdanları, merkeziyetsiz uygulamalar ve akıllı sözleşmeler dünyasına entegrasyonu olarak biliniyor.

Öte yandan, ayı piyasasının ve çok sayıda kripto bulaşmasının meydana gelmesiyle birlikte talep azalmaya başlamış durumda. Talebin azalmasının ilk işaretleri, birkaç kripto kredi kuruluşunun wBTC’lerini satmaya zorlayan Terra çöküşünden sonra geldi. Yayınlanan bir rapora göre Celsius Network, artan para çekme talebinin ortasında yaklaşık 9.000 wBTC’yi elinden çıkardı.

İlginizi çekebilir: Celsius Network’ün gerçek sermaye açığı 3 milyar dolar iddiası

Son olarak FTX çöküşünün neden olduğu piyasa bulaşıcılığı, wBTC’yi BTC’nin orijinal değerinden de düşürdü. Bu düşüş yalnızca yüzde 1,5 civarında olsa da, bu tür yapay token’ların değer aktarımı için uygun bir yöntem olup olmadığı konusunda ciddi endişelere yol açmış durumda.

chat sohbet net Antalya tente