Gün geçmiyor ki dünyanın en büyük kripto para borsası Binance hakkında yeni iddialar ortaya çıkmasın. Bilindiği üzere Binance borsası ve CEO’su Changpeng Zhao hakkında dün akşam saatlerinde ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından dava açıldı. 

Ancak, CFTC’nin Binance ve Zhao’ya dava açmasından hemen öncesinde borsadan neredeyse 1 milyar dolar değerinde varlık çıkışı meydana geldiği bildirildi.

Binance’te 1 milyar dolara yakın çıkış

Thanefield Capital tarafından yayınlanan verilere göre, 27 Mart tarihinde Binance – CFTC iddianamesinden yalnızca birkaç saat önce, merkezi borsalarda alışılmadık miktarda para çekildi. İddianameden önceki 12 saat içerisinde Binance, Kraken, Coinbase ve Bitfinex gibi platformlardan neredeyse 1,5 milyar dolarlık çıkış gerçekleşti. Bunun yarısından fazlası, yani 850 milyon dolar ise Binance’den çekildi.

Duyurudan yalnızca bir saat sonra, Binance‘te 240 milyon dolar çıkış daha meydana geldi. Nansen’in verilerine göre, son 24 saat içinde yalnızca Ethereum tabanlı fonlarda 400 milyon dolardan fazla çıkış meydana geldi.

Bununla birlikte, Binance hala 63,36 milyar dolar değerinde kripto varlığını elinde bulunduruyor. Buna 2 milyar dolardan fazla USDT, 17 milyar dolar değerinde Bitcoin (BTC) ve 8,1 milyar dolar değerinde Ethereum’un (ETH) da dahil olduğunu belirtmekte fayda var.

Geçtiğimiz akşam saatlerinde Binance ve yöneticisine dava açan CFTC’ye göre, 2021 yılından bu yana Binance‘in faaliyetlerini denetleyen şirket, türev düzenleyicisine uygun şekilde kayıt yaptırmayarak düzenleyici yükümlülüklerini yerine getirmedi. 

Dünyanın en büyük kripto borsası, Kara Para Aklamayı Önleme kurallarına bağlılığını inceleyen İç Gelir Servisi (IRS) ve federal savcılar tarafından da soruşturma altına alındı. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ise Binance’in ABD’li yatırımcıların kayıtsız menkul kıymetlere erişmesine izin verip vermediği konusunda kendi soruşturmasını yürütüyor.

Bir anda dava ve soruşturmalarla karşı karşıya kalan Changpeng Zhao‘dan ise yanıt gecikmedi. Binance CEO’su konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda hiçbir koşulda kar bir iş yapmadığını söyledi. Açıklamalarına devam eden Zhao, piyasayı manipüle etmediğini iddia ederek CFTC’nin iddialarını reddetti.

chat sohbet net Antalya tente